Бетонна фортеця: чим приваблюють квартири в монолітних будинках і які в них недоліки

|

7 хв читання

|

1187

Фото: shutterstock

Для багатьох монолітні будинки — синонім надійності та якості. Попри те, що ця технологія будівництва не з бюджетних і супершвидких, вона впевнено утримує за собою попит. Нумо розбиратися, чому квартири в таких ЖК коштують дорожче за житло в панельних і блочних новобудовах

Що таке монолітне будівництво і як споруджують такі будинки?

«Якість, перевірена часом» — мабуть, найкращий слоган для будівель, створених за технологією монолітного будівництва. Прямий доказ тому, причому вельми яскравий і гарний — це славнозвісний римський Пантеон, чий купол складається з бетонного моноліту. Ця частина храму чудово збереглася, хоча відлили купол, на хвилинку, ще в 126 році до н.е. До речі, «моноліт» із давньогрецької мови перекладається «один камінь», що буквально в двох словах характеризує особливість таких споруд.

Якщо окремі частини панельних і блочних будинків виготовляють на заводах, то будинки-моноліти «вирощують» безпосередньо на місці будівництва. Стартує цей процес із риття котловану і заливання фундаменту. Останній являє собою бетонну плиту завтовшки близько метра, укріплену арматурою (в деяких випадках її зміцнюють забивними палями). Коли армована основа готова, на ній за допомогою каркасу з арматури поетапно заливають стіни і встановлюють міжповерхові перекриття. Такими чином виходить монолітна конструкція без швів і з’єднань (на відміну від панельного і цегляного будівництва), міцна і довговічна, стійка до вітру, вологи і навіть землетрусів. Добра монолітна квартира й тим, що в ній можуть бути панорамні вікна завширшки кілька метрів. До речі, за такою схемою будують не лише висотки, а й котеджі. Строк їх експлуатації може сягати 100 – 150 років і більше.

Один з найскладніших і найцікавіших процесів будівництва монолітних будинків — спорудження стін. Здавалося б, як можна залити бетон так, щоб він перетворився на міцні та рівні стіни? Тут на допомогу приходять опалубки — спеціальні конструкції, що являють собою форми, які наповнюються підготовленою напіврідкою сумішшю. Їх або знімають після застигання бетону, або залишають. Конструкції ці збірні, тому за їх допомогою можна сформувати будівлю будь-якої форми — політ дизайнерської фантазії необмежений. Після застигання бетону поверхні доводять до гладенького стану за допомогою шліфування.

Не лише бетон: різновиди монолітного будівництва

Сьогодні монолітні будівлі споруджують не лише за класичною технологією, що передбачає цілісну конструкцію від фундаменту до стін і перегородок. Перекриття і опорні колони можуть виконуватися в такому вигляді — із залізобетону високої міцності, — а от стіни роблять із цегли, блоків чи інших матеріалів. Такий спосіб зветься монолітно-каркасним. Іще бувають монолітно-цегляні будинки: висотку споруджують за монолітною технологією, а зовні її укріплюють блоками або цеглою з гідро- чи теплоізоляційним шаром. У будь-якому з перерахованих випадків має використовуватися бетон високоякісних марок. Сам процес складний і не дуже швидкий, хоча монолітні будинки споруджують швидше за цегляні. За один місяць піднімають максимум три-чотири поверхи. Якщо процес іде стрімкіше, це повинно скоріш занепокоїти інвестора, аніж потішити його більш раннім строком завершення ЖК.

Фото: shutterstock

Плюси будинків, споруджених за монолітною технологією

 • Довгий строк служби. Як ми вже зазначали, запасу міцності монолітних будинків вистачає щонайменше на 100 років. А якщо забудовник постарається як слід і будівля буде обслуговуватися по вищому розряду, то цей строк можна подвоїти .
 • Більша поверховість. Якщо ти поставив за мету придбати просторий пентхаус на 25 – 30-му поверсі — вибір залишається на монолітом.
 • Нестандартні рішення. Оскільки опалубку збирають безпосередньо на будівельному майданчику, їй можна надавати будь-яку форму. Завдяки цьому архітектори отримують карт-бланш на оригінальні рішення.
 • Вільні планування. Оскільки опорну функцію у висотці виконують колони, зовнішні стіни і перекриття, то планування приміщень може бути майже яким завгодно. Тут архітекторам і дизайнерам теж є де побавитися. Додатковий плюс у тому, що за рахунок меншої ваги і товщини стін вільного простору в квартирах на 5–10% більше, ніж у тих самих цегляних і панельних будинках.
 • Захист від протікань. Якщо ти непокоїшся, що одного не дуже чудового дня сусіди можуть підтопити твою квартиру і зіпсувати дорогий ремонт — сміливо роби ставку на монолітне будівництво. Завдяки єдиній конструкції без стикувальних швів вода з верхніх поверхів не зможе просочитися до твоїх апартаментів.
 • Будівництво на складних ділянках. Оскільки загальна вага будинку менша, то споруджувати його можна і на проблемних ділянках. Наприклад, над лініями метрополітену, на територіях зі здимальними ґрунтами і близьким розташуванням ґрунтових вод.
 • Висока сейсмостійкість і водонепроникність. Для українських міст ці теми не зовсім актуальні, але все ж. Завдяки високій міцності бетону і конструкції будинків вони стійко переносять землетруси потужністю до семи-восьми балів, а також паводки і підтоплення.
 • Рівні стіни. Навіть за здачі квартири з чорновим оздобленням, що є розповсюдженим явищем на українському ринку, поверхня стін у монолітних будинках відносно рівна. Для покупця це велика перевага, адже можна непогано заощадити кошти. А разом з ними і час, який би знадобився на вирівнювання стін. Крім того, висотки-моноліти дають меншу усадку, тому «чепурити» квартиру можна відразу після заселення.

Фото: shutterstock

Ложка дьогтю: недоліки монолітних висоток

 • Вартість квартир. Через складне і недешеве будівництво, що вимагає використання дорогої техніки, вартість квадратних метрів у таких житлових комплексах вища за середню на ринку. Бюджетні квартири — це не про монолітне будівництво. За такою технологією споруджують будинки в класі комфорт, комфорт+ і вище. «Чистий» моноліт ти найімовірніше зустрінеш лише в бізнес- і преміумкласі.
 • Звукоізоляція. Єдина конструкція — це дуже добре для міцності та захисту від підтоплень, як зовнішніх, так і внутрішніх протікань. Але зовсім не для звукоізоляції, тому потрібно бути готовим на неї витратитися. Ударні шуми добре передаються опорними стінами. Уникнути цього допоможе додаткова шумоізоляція стін і підлоги. Зате «місцева» звукоізоляція в квартирах чудова — підслуховувати проти волі сусідські розмови не доведеться.
 • Темпи будівництва. Середній строк спорудження монолітної новобудови складає  9 – 12 місяців. Для порівняння, панельні будинки здають за 3 – 12 місяців. А цегляні висотки споруджують ще повільніше — в середньому за півтора-два роки.
 • Неможливість перепланування інженерних комунікацій. Їх розташування планується і погоджується ще до заливання фундаменту і стін. Бетон — напрочуд міцний матеріал, особливо укріплений арматурою. Тому інженерні комунікації прораховуються завчасно.

Чи є вибір і яка ціна: що пропонує український ринок

Якщо зробив ставку на монолітне будівництво, можеш не турбуватися, що вибір ЖК виявиться бідним. Сьогодні він представлений десятками варіантів, які перебувають на різних стадіях будівництва. Вибирати можна між квартирами, що здаються з чорновим оздобленням, або вже готовими помешканнями, куди залишається тільки завезти техніку і меблі, а також декор до смаку. Що ж до цінової політики, то мінімальна планка для однокімнатних квартир столичними забудовниками встановлена в районі 300 000 грн. Проте в популярних комплексах цінник набагато вищий. Зокрема, у ЖК Great однокімнатки продають від 1,2 млн грн., у «Новій Англії» — від 1,15 млн грн., у «Нивки-Парку» — від 1,47 млн грн., у ЖК «Метрополіс» — від 1,44 млн грн. Двокімнатні квартири в тих самих проєктах вартуватимуть від 1,67 до 2,09 млн грн.

Читай також: «Чи варто панікувати: що робити інвестору, якщо забудовник затягує здачу будинку».

Щоб бути в курсі останніх новин, не забудь підписатися на наш Телеграм-канал.