Екологічні та не дуже: які будматеріали можуть нашкодити здоров’ю і чим їх замінити

|

6 хв читання

|

1744

Фото: shutterstock

Напади головного болю, подразнення слизових оболонок, слабкість, скарги на роботу шлунково-кишкового тракту… Перш ніж списувати, здавалося б, очевидні симптоми на алергію або намагатися згадати, який умовний пиріжок міг похитнути здоров’я, впевнись, що справа не в твоїй оселі. На жаль, свіжий ремонт може закінчитися не лише гарною картинкою, а й проблемами з самопочуттям. Поговоримо про те, чим слід керуватися під час вибору будівельних матеріалів

Ще в 1984 році в доповіді ВООЗ з’явилося зауваження, що до третини нових і відремонтованих будівель можуть спричинити скарги, пов’язані з низькою якістю повітря в приміщенні. Серед таких опинилися подразнення очей, горла і носа, астмоподібні симптоми, сухість і гіперчутливість шкіри, порушення роботи органів шлунково-кишкового тракту, напади головного болю. Одним з винуватців, що призводять до «синдрому хворої будівлі», названі дефекти будівельних матеріалів (сюди входить не лише їхня якість, а й правильність монтажу і технічного обслуговування).

«Синдром хворої будівлі», або sick building syndrome (SBS) — стан, за якого люди отримують хронічні захворювання чи відчувають різні розлади здоров’я в приміщеннях, де вони проживають або працюють. Страждати на такі проблеми можуть мешканці/співробітники як новобудов, так і відремонтованих або реконструйованих будівель.

Залежно від того, з яких складових і з використанням яких технологій вони виготовлені, матеріали для будівництва і ремонту можуть бути безпечними (екологічними) або такими, що містять шкідливі речовини. Першій умові ідеально відповідають природні матеріали на кшталт каменю або деревини, проте ними одними не завжди і не всюди можна обійтися. А якщо говорити про другі, то в такі вироби для надання їм міцності, стійкості, пластичності або якихось інших супер-якостей можуть додаватися не найкорисніші для здоров’я полімери і добавки. Наприклад, оббивка на меблях із позначкою «плямостійка» може мати токсичне просочення, а дешевий ПВХ-профіль у теплі здатний виділяти в повітря канцерогени та інші шкідливі «флюїди». Жити і процвітати в такій компанії — ще той квест зі збереження здоров’я. Зрозуміло, що запакуватися в непроникний скафандр та існувати в ізольованій капсулі не вийде, проте під час ремонту можна докласти деяких зусиль і спробувати знайти золоту середину у виборі будівельних і оздоблювальних матеріалів — щоб було якісно, безпечно і не за всі гроші світу. 

Фото: shutterstock

Утеплювачі

  • Керамзитовий гравій (він же керамзит): довговічний і безпечний матеріал, проте не може похвалитися великою ефективністю. У внутрішніх приміщеннях не використовується.
  • Пінополістирол. Без зовнішніх на них впливів пінополістирольні плити майже не взаємодіють із зовнішнім середовищем і нічого поганого в нього не виділяють. Проте в приміщеннях із підвищеним рівнем вологості їх використання може сприяти появі грибка і плісняви через нездатність пропускати пару і утворення конденсату на стінах.
  • Мінеральна вата (зокрема скловата). Матеріал із добрими тепло- і звукоізоляційними якостями, проте зі своїми факторами ризику. Для зв’язування волокон виробник може використовувати компоненти, що мають канцерогенні властивості. Мова про фенолформальдегідні смоли, що можуть виділяти шкідливі пари в теплому приміщенні. Протягом року в середньостатистичній квартирі утворюється від 20 до 30 або навіть 50 кг пилу. Він складається з різних за розміром часток, найдрібніші з яких (менші за 5 мікрон) літають у повітрі, під час вдихання вільно проникають до органів дихальної системи і можуть там затримуватися. Більша частина часток мінерального пилу має розмір 3–5 мікрон, що за відповідних умов дозволяє їм осідати в легенях разом із токсичними парами фенолу. Зі збільшенням такого «банку» можуть з’являтися слабкість, головні болі, нервові розлади, запаморочення. Під час використання мінвати важливо, щоб вона знаходилася між шарами інших, безпечних, матеріалів і не мала жодного шансу прокласти шлях до мікроклімату твоєї оселі. Тому, наприклад, не рекомендовано свердлити стіни і перегородки, утеплені мінеральною ватою.

Підлогові покриття

Найкращий вибір для покриття підлоги в житлових приміщеннях, особливо в дитячих і спальнях — паркетна дошка чи паркет, які вирізняються високою міцністю і екологічністю. У їхньому випадку питання лише за вибором лаку, що теж буде безпечним для здоров’я. Не несе небезпеки для самопочуття і ковролін, проте без жодних просочувань і в «чистому» вигляді, без мікроорганізмів, що оселилися в його волокнах. Адже вони можуть стати причиною алергії. Також добре себе зарекомендувала пробка, що стала популярною нещодавно. А от із ламінатом і лінолеумом не все так просто…

Ламінат отримав велику популярність, бо добре імітує дерево, але при цьому дешевший і досить простий в укладанні. Конструктивно ламелі включають кілька шарів, основний з яких складається з просоченої клейовою сумішшю і спресованої дерев’яної тирси. До останньої з боку екологічності питань немає, а от до першої для підсилення клейових властивостей може додаватися формальдегід (також він може входити в суміші, якими вкриваються інші шари ламелей). Коли купуєш ламінат, звертай увагу не лише на ім’я виробника, а й на екологічний клас матеріалу.

Найбезпечніший ламінат — із маркуванням Е0 — виготовляється лише з природних матеріалів. Позначка Е1 каже про те, що вміст формальдегіду знаходиться в допустимих межах і не загрожує здоров’ю, а ламінат класу Е2 і Е3 використовується лише в промислових приміщеннях, бо відсоток вмісту шкідливих речовин у ньому вищий. У якості підложки використовуй не синтетичні варіанти на кшталт поліетилену, а натуральні матеріали — шар із пробки або хвої.

Найменш екологічний з усіх підлогових покриттів лінолеум. Ксилол, толуол, фенол, формальдегід, вінілхлорид — все це можна вдихати, якщо постелити неякісний лінолеум у житловому приміщенні. Так, у невеликих кількостях, але для такого ефекту навіть нагрівання не завжди потрібне. До речі, цей матеріал зовсім не товаришує з теплою підлогою. Медики і екологи допускають використання лінолеуму лише в кімнатах загального користування (кухні, коридори, передпокої), а от у вітальнях, спальнях і тим паче дитячих йому не місце.

Шпалери

Паперові, вінілові, тканинні, флізелінові, під фарбування — який із купи варіантів обрати, щоб краса не виявилася небезпечною для самопочуття? Нумо розбиратися.

Повністю безпечні — шпалери на рослинній основі (з бамбуку, тростини або джуту). Ними можна сміливо прикрашати стіни в будь-якій житловій кімнаті. Паперові шпалери добре пропускають повітря і теж виробляються з безпечних для здоров’я матеріалів. У цій дружній компанії знайдеться місце і для текстильних шпалерів, що містять волокна тканини (варіанти з поролону зі вклеєними синтетичними матеріалами не рахуємо).

Флізелінові шпалери за умови їхньої відмінної якості теж не несуть небезпеки для здоров’я. Хіба що у вигляді пилу, що накопичується на рельєфних покриттях. Але його цілком можливо позбутися.

Завершують список вінілові шпалери, що їх дуже не рекомендують використовувати в кімнатах, де доводиться знаходитися довго (причина — вміст формальдегіду у вінілі, сполук міді та цинку — у фарбі). На перший погляд, вони досить-таки нічого: гарні, не вигоряють, їх можна піддавати вологому прибиранню, за ціною не кусаються, можна не так ретельно готувати стіни під їх наклеювання. Проте це зовсім не екологічний матеріал і не краща альтернатива своїм дорожчим побратимам. 

Фото: shutterstock

Що враховувати під час купівлі будматеріалів?

Список будівельних і оздоблювальних матеріалів, які, хоч і з часом, проте можуть відправити здоров’я в нокаут, можна продовжувати дуже довго. Але все зводиться до єдиного знаменника — під час їх вибору, щоб уберегти себе та своїх близьких, варто орієнтуватися на продукцію перевірених виробників, не спокушатися низькими цифрами на цінниках і звертати увагу не лише на зовнішню красу, а й на технічні характеристики товару. Не лінуйся впевнитися в тому, що на вироби, які купуєш, є висновки санітарно-епідеміологічної служби і необхідні сертифікати якості. Їх наявність говорить про те, що продукція пройшла належні перевірки, дослідження, тестування і відповідає діючим нормам. А отже, безпечна для здоров’я.

Перед походом до супермаркету чи на будівельний ринок зроби аналіз пропозицій, порівняй ціни і характеристики. А ще пам’ятай, що якісні будматеріали не повинні розповсюджувати різкі та неприємні запахи. Проте якщо дивного запаху немає, розслаблятися теж не варто — шкідлива продукція не завжди видає себе таким чином.