Відкладати чи купувати: як визначитися між іпотекою і орендою квартири

|

6 хв читання

|

1071

Фото: shutterstock

Винаймати помешкання все життя і не перейматися щодо купівлі власної квартири чи придивитися до пропозицій банків і взяти нерухомість в іпотеку? Пропонуємо розібратися в плюсах і мінусах кожного варіанта і поміркувати, який з них вигідніший

Іпотека — шалені переплати чи гарантія житлової стабільності?

Поки одні бідкаються, що оренда житла — це викидання грошей «в нікуди», інші дорікають у бік іпотеки і звинувачують банки в безсоромності щодо розміру відсоткових ставок. Ми порівняли всі «за» і «проти» варіантів з винайманням та іпотекою і визначили їхні сильні та слабкі сторони. Почнемо з іпотечного кредитування.

Головні переваги іпотеки:

 • Власне житло. Так, внески за іпотекою треба робити регулярно і заради них часто доводиться економити, але! На виході інвестор отримує власну нерухомість, а це означає, що не доведеться постійно платити в чужу кишеню.
 • Простіше домовитися в разі перебоїв з грошима. Необхідність пошуків нової роботи, тимчасова втрата працездатності — в житті трапляється різне і ніхто не застрахований від примх долі. У випадку іпотеки в тебе, найімовірніше, буде можливість домовитися про відстрочення платежів. Можливо, навіть без штрафів і сплати додаткових комісій. А от власник квартири, яка здається в оренду, на такі поступки навряд чи піде.
 • Стабільність. З власної квартири тебе не виселять, тому що хтось вирішив її продати чи подарувати, наприклад, дорослій дитині. А от у випадку житла, що винаймається, плани орендаря можуть змінитися в будь-яку хвилину, і до цього потрібно бути готовим.
 • Своя стріха — своя втіха. Власна квартира — це вільне поле для твоїх фантазій щодо ремонту і дизайну. У житлі ж, яке орендується, навіть заміна старої сантехніки може перетворитися на велику проблему. Крім того, будь-яку активність треба погоджувати з власником.

Слабкі сторони іпотеки:

 • Не кожному під силу зібрати суму, достатню для початкового внеску, а також забезпечити щомісячні платежі.
 • У підсумку вартість житла виявляється більшою, ніж якщо б нерухомість купували одразу.
 • Якщо житло не єдине, то його можуть забрати за борги в разі прострочення за платежами.

З іпотекою розібралися, тепер переходимо до помешкань, що винаймаються.

Що приваблює в ідеї оренди житла:

 • Менший розмір платежів. Для винаймання квартири потрібно набагато менше коштів: «сума для підстрахування» орендодавцю, комісія рієлтору і оплата за перший місяць проживання. Для іпотеки грошова планка вища, як і розмір щомісячних платежів.
 • Можна змінювати квартири скільки завгодно і переїжджати за першої необхідності. Оренда житла — чудовий варіант для тих, хто поки не готовий осісти на одному місці. Продати власне житло, звичайно, ніхто не забороняє, проте такий захід простим не назвеш.

Основні мінуси довгострокової оренди:

 • Приязний власник квартири — це як пощастить. Нещодавно ми розповідали, якими неадекватними здатні бути квартиранти, та про дивну чи скандальну поведінку орендодавців теж багато чого відомо. Трапляється, що вони виселяють мешканців без попередження, риються в їхніх речах і приходять без дзвінка.
 • Якщо розглядати оренду житла в багаторічній перспективі, а не як тимчасове рішення, то витрати будуть чималими. Особливо якщо мова про якісне житло у великому місті та доброму районі. За іпотеку теж потрібно платити, проте в підсумку інвестор залишається з власними «квадратами», а квартирант — ні з чим.
 • Не можна зробити ремонт за власним смаком. У теорії, звичайно, можна, проте доведеться вмовляти власника квартири. А після ремонту орендодавець може підвищити ціну, адже житло стало більш привабливим для потенційних клієнтів (так, подібне траплялося!).

Фото: shutterstock

Що вигідніше: оренда чи іпотека?

Згідно з даними сервісу «Опендатабот», протягом перших 6 місяців поточного року українські банки видали понад 4500 іпотечних кредитів. Тільки 15% угод були укладені за пільговою відсотковою ставкою 7%, а середня цифра на ринку складає 17,3%.

Для підрахунків використаємо середню вартість однокімнатної квартири в київських новобудовах. На листопад 2021 вона складає 1 785 950 грн. (за даними сервісу dom.ria.com). Середня ж вартість оренди однокімнаток у нових будинках в листопаді — 14 527 грн.

Якщо взяти іпотеку на 20 років під 17,3% річних на суму 1 785 950 грн. зі стартовим внеском 30%, отримаємо підсумкову суму 4 468 793 грн. Якщо весь цей час орендувати житло, то за щорічної інфляції 5% підсумкова сума (виходимо з середньої вартості оренди) складає 9 250 669 грн. Якщо б оренда коштувала дешевше (скажімо, 7000 грн. на місяць), то сума була б іншою — 4 457 540 грн., що можна співставити з підсумковою цифрою за іпотекою. Проте в останньої є вагома перевага — ти станеш власником житла, хоча й витратишся на ремонт з меблями.

Підіб’ємо підсумки. Отже, вибирати довгострокову оренду квартири варто, якщо:

 • поки не вийшло назбирати хоча б на мінімальний початковий внесок;
 • ти не плануєш залишатися в одному районі надовго і хочеш порівняти, як живеться в різних частинах міста. А може, й країни.

Робити ставку на іпотеку радимо, якщо:

 • немає планів на переїзд у найближчі 10 – 20 років;
 • ти вже встиг зібрати суму, достатню для мінімального першого внеску, і підшукав банк, іпотечним вимогам якого відповідаєш.

Також читай: «Найкраще — дітям: покрокова інструкція, як оформити нерухомість на дитину, і що при цьому важливо знати».