Квартира і апартаменти: в чому різниця і що краще обрати для інвестицій

|

5 хв читання

|

1200

Фото: shutterstock

Хоча в Європі та Америці поняття «апартаменти» закріпилося досить міцно, з ним знайомий далеко не кожний український інвестор. Простора квартира з дизайнерським ремонтом або дещо інше — поговоримо про те, що являє собою новий формат житла, про які моменти важливо знати перед його купівлею, а також чим він кардинально відрізняється від стандартних дво- чи трикімнаток

Що таке «апартаменти»?

У перекладі з французької мови «апартамент» означає «квартира», те саме значення українською має й італійське слово appartamento. Справді, такий вид нерухомості може використовуватися для тимчасового проживання, але не все так просто і однозначно.

Апартаменти — це не та сама квартира, тільки більшої площі та з дорогим ремонтом. У європейських країнах ними прийнято називати приміщення, що складаються з однієї або більше кімнат, під оренду чи продаж. Юридично це нежитлова нерухомість (вона відноситься до комерційної, як-от, наприклад, кафе чи офісні приміщення), хоча фактично вона може використовуватися для проживання. Знаходитися такі об’єкти можуть як у нових житлових комплексах, так і в перебудованих спорудах. Перший варіант пріоритетніший для інвестора, оскільки жити самому або здавати нерухомість в оренду в будинку лише з квартирами зручніше.

Згідно з ДБН В.2.2-24:2009 «Будинки і споруди. Проєктування висотних житлових і громадських будинків» (додаток Б), апартаменти — це квартири для тимчасового проживання з високим рівнем сервісу. Квартира ж, згідно зі ст. 382 Цивільного кодексу України, — це ізольоване приміщення, де можна жити на постійній основі.

З чим пов’язана поява апартаментів на ринку?

Сучасні норми містобудування зобов’язують забудовників і девелоперів облаштовувати на території споруджуваних ЖК супутню інфраструктуру: створювати ігрові та спортивні майданчики, будувати дитячі садки і школи, якщо таких немає поблизу, прокладати дороги тощо. Зони відпочинку для дітей і дорослих можуть бути і у випадку з апартаментами (як і спортивні зали з ресторанами і конференц-центрами), проте ці пункти залишаються на розсуд забудовника — створювати їх він законодавчо не зобов’язаний.

В умовах вже збудованих районів або якщо будівництво ведеться на землі з особливим статусом, розгорнути інфраструктуру не завжди можливо. А в деяких випадках точкова забудова взагалі може бути заборонена. В такому разі в гру вступають саме апартаменти, для яких не потрібно дотримуватися правил, передбачених для житлових новобудов. Споруда може мати такий самий вигляд, як багатоквартирний будинок, але за документами буде комплексом нежитлових приміщень. Також під апартаменти можна переробляти колишні промислові будівлі.

Фото: shutterstock

Переваги апартаментів порівняно з квартирами

Оскільки апартаменти не вважаються житловою нерухомістю, то й правила володіння/користування такою «квартирою» відрізнятимуться від тих, що діють для звичних типів житла. Їх встановлює не Житловий, а Цивільний кодекс.

Головні плюси апартаментів для тих, хто придивляється до нерухомості для особистого проживання або здавання в оренду, такі:

  • Ціна. Якщо порівнювати рівноцінні за рівнем комфорту апартаменти і квартири, перші будуть дешевші щонайменше на 10 – 20%.
  • Зручне розташування. Комплекси з апартаментами часто будують у зонах, куди немає доступу звичайним ЖК. Наприклад, у діловому центрі міста, на набережній або в парковій місцевості. Також їх можна зустріти в рекреаційних зонах. Цей варіант непоганий для тих, хто не має достатнього бюджету, щоб купити звичайну квартиру в такому місці.
  • Гнучкі опції оренди. Апартаменти можна використовувати як для особистого проживання, так і для здавання в оренду — короткочасного або довготривалого. Причому в якості як житлової, так і нежитлової нерухомості. Ще один плюс — можливість реєстрації юридичної адреси. Така опція для звичайного житла недоступна.

Фото: shutterstock

Ложка дьогтю: слабкі сторони апартаментів

  1. Неможливо отримати постійну прописку за місцем проживання. Оскільки правовий статус апартаментів такий, що вони відносяться до нежитлового фонду, то юридично в них не можна проживати на постійній основі — вони передбачені лише для тимчасового проживання. Але це лише за документами, зовні таке житло може нічим не відрізнятися від звичайної квартири.
  2. Розмір комунальних платежів. Тарифи за користування комунальними послугами для комерційної нерухомості встановлені на більш високому рівні, тому коли купуєш апартаменти, готуйся платити за квитанціями на 10 – 15% більше. Це середній показник на ринку. До того ж власники апартаментів щорічно мають вносити до державної казни 1% від мінімального рівня заробітної плати на кожний квадратний метр, що мають у володінні: такий розмір податку на нерухомість, сплачувати який обов’язково.
  3. Судові розгляди. За накладання арешту на житлову нерухомість господаря звичайної квартири не можуть виселити з неї, якщо це його єдине місце проживання, а от для апартаментів ця вимога не працює — знов-таки, тому що приміщення юридично не вважається житловим.
  4. Дотримання будівельних норм. Під час спорудження висоток забудовники мають суворо дотримуватися певних правил, інакше будинок не допустять до експлуатації. Стосовно апартаментів такі норми не працюють, що в низці випадків може бути зовсім не плюсом. Наприклад, якщо справа стосується інсоляції — рівня освітленості приміщень сонячним світлом. Він може бути недостатнім, тому під час купівлі апартаментів інвестору треба бути пильним.
  5. Сплата податку під час продажу нерухомості. Якщо одного чудового дня ти вирішиш розпрощатися зі своїми апартаментами, як і у випадку з продажем звичайної квартири, якою володієш менше трьох років, ти маєш сплатити податок у розмірі 6,5% (5% — власне податок і 1,5% — військовий збір). Але якщо квартира є твоєю власністю більше трьох років, для неї податок скасовують. А от для апартаментів він діє завжди, незалежно від давності придбання помешкання.

Якщо придивляєшся до смарт-квартири, про її сильні та слабкі сторони ми розповідали тут.

Ще не підписався на наш Телеграм-канал? Нумо до нас, бо ми вже зачекалися!