На межі фантастики: що можуть «розумні» квартири в Києві та де їх шукати

|

8 хв читання

|

616

Фото: depositphotos

Диджитал-технології все щільніше входять до нашого життя: куди не кинь оком — усюди плоди тотальної комп'ютеризації. Не оминув цифровий інтелект і житлову сферу — поняття «розумний дім» давно на вустах. Розберемося, що це таке і які столичні ЖК можуть похвалитися передовими технологіями

Що таке система «розумний дім»?

Найперше згадаємо, що «розумний дім» — історія не тільки про окремі квартири і будинки, а й про ЖК як ціле. Головне призначення системи — спростити побут, а також підвищити енергоефективність і безпеку будівлі чи приміщення. Це означає, що мешканці можуть вмикати світло, плеснувши в долоні, віддалено керувати комунікаціями, налаштовувати автоматичний полив рослин чи годування домашнього улюбленця, а в будь-яких позаштатних ситуаціях (наприклад, при загрозі злому чи витоку газу) отримують сповіщення. 

Вибір функцій, якими може оперувати система «розумний дім» — за замовником і його готовністю інвестувати у сучасні технології і, відповідно, у власний комфорт. Датчиків, контролерів та іншого обладнання на ринку вистачає, а запрограмувати їх під потрібний сценарій — справа техніки.

«Розумними» бувають окремі житлові приміщення або цілі будинки. В першому випадку автоматизований комплекс покликаний підвищити комфорт на території конкретної квартири. Якщо ж дивитися ширше — у масштабі ЖК, — забудовники обладнують будинки системою «розумний дім», щоб забезпечити охорону завдяки датчикам, сенсорам і камерам відеоспостереження, оперативно сповіщати мешканців і відповідні служби за виникнення аварійних ситуацій, а також раціонально керувати енергоресурсами, щоб менше платити за комунальні послуги. Стосовно «розумної квартири» така система відіграє роль материнської.

Можливості системи «розумний дім»*:

КвартириБудинки
Контроль відчинення дверейМоніторинг приладів обліку
Управління системою «тепла підлога», електроосвітленнямКонтроль постачання води, газу і теплоносія до квартири
Управління побутовими електроприладами (ТВ, музика, розетки і вимикачі тощо) і контроль їхньої роботиІнтеграція відеокамер, охоронно-пожежна сигналізація
Імітація присутностіДиспетчеризація і управління ліфтами
Сповіщення про несанкціоноване проникненняСистема контролю доступу
Датчики руху, відчинення віконФормування статистики і звітності, доступ до них через особистий кабінет
Управління жалюзіАвтоматизація електропостачання
Управління клімат-контролем і вентиляцієюУправління обігрівом покрівлі й водостоків

*список не вичерпний і може бути доповнений

З чого все почалося

Спроби запровадити автоматизацію в помешканнях почалися у США ще в середині минулого століття. Ці «проби пера» були футуристичними і не віщували ідеї широкого розповсюдження. Але з розвитком комп'ютеризації й появою смартфонів на ринок хлинули сотні нових пристроїв. Для порівняння, якщо на початку 2000-х справа в основному стосувалася прихованого відеоспостереження і управління освітленням, то вже в 2016-му Марк Цукерберг презентував нову розробку — хатнього помічника на ім'я Джарвіс. Він відрізняв голос Марка від інших голосів, слідкував за переміщеннями маленької доньки Цукербергів будинком, керував шторами, подавав чистий одяг, готував тости, регулював кількість світла в кімнатах, вмикав аудіо- і відеотехніку. Команди Джарвіс приймав голосом чи за допомогою текстових повідомлень. Прорив очевидний!

«Розумний дім» і труднощі перекладу

В нашому розумінні «розумний дім» — це якась автоматизована «солянка», що включає в себе великий комплекс пристроїв. У англомовному ж світі ситуація дещо інша — залежно від локації, масштабу і формату систему називають по-різному. Так, за автоматизацію житла загалом відповідає home automatization, за будинки — smart home, за рішення для будівель — smart house. А от поняття українською мовою підсумовує все з перерахованих варіантів, та ще й нові охоплює. Наприклад, на Заході у «розумному домі» немає систем мультируму. Це коли ви ходите кімнатами і в кожній вам тішить слух улюблена музика — тому що в квартирі є єдина аудіосистема і динаміки працюють там, де ви зараз знаходитеся. Сюди ж відноситься управління домашнім кінотеатром.

Фото: depositphotos

«Розумні» квартири в Україні: дебют і поточна ситуація на ринку

До України «розумні будинки» дісталися в 2003 році. Тоді про реалізацію подібного проєкту оголосила компанія «ТММ». Будинок звели на Звіринецькій, 59. У новобудові впровадили покращену систему пожежної безпеки, систему антизатоплення, а також телекомунікаційну оптику. За додаткову плату покупці квартир у ЖК «Тріумф» могли придбати пакет з дистанційним керуванням електроосвітленням і побутовими приладами, клімат-контролем. В експлуатацію новобудову здали у 2008 році.

Зараз у Києві є низка вже реалізованих проєктів, а також будинки на стадії зведення. Подібні рішення пропонуються у сегменті «бізнес», «комфорт» і, звичайно ж, у елітних житлових комплексах. Ось деякі об'єкти, чиїм мешканцям доступні принади системи «розумний дім».

1

Einstein Concept House

Де розташований: вул. Золотоустівська, 24

Забудовник: Riverside Development разом з «Укрінвестбуд Девелопмент»

Комплекс, розрахований на 28 квартир бізнес-класу, збудовано у Шевченківському районі. Разом з елегантним екстер'єром новобудова отримала й відмінне «начиння». Інтегрована система «розумний дім» приймає команди з мобільного. Доступ до під'їзду для власників відкритий за картками, розпізнаванням обличчя чи відбитку пальця. Гості можуть потрапити в будинок, натиснувши кнопку виклику на відеодомофоні. Дзвінки з IP-домофону синхронізуються зі спеціальним додатком — двері відчиняються у один клік. Разом з управлінням усіма побутовими процесами система може економити енергоресурси, вона облаштована датчиками відчинення дверей і руху, протікання. Також для зручності мешканців розроблено «електронний ЖКТ». 

Фото: facebook.com/sagaestate

Фото: facebook.com/sagaestate

Фото: facebook.com/sagaestate

2

Delmar

Де розташований: вул. Драгомирова, 4б

Забудовник: Delmar

Елітний будинок вже введено у експлуатацію. Розташований він у самому центрі столиці, на території Новопечерських Липок. Квартири тут — з вільним плануванням, кращими панорамними видами на Печерську і, звичайно ж, системою «розумний дім». З її допомогою можна керувати усім: від обігріву підлоги до освітлення на час своєї присутності чи відсутності в помешканні. Команди можна віддавати через телефон, планшет чи спеціальні панелі управління.

Фото: facebook.com/delmar.kiev

Фото: facebook.com/delmar.kiev

Фото: facebook.com/delmar.kiev

3

«Власна квартира»

Де розташований: вул. Академіка Вільямса, 6г, 8д, 8а, пров. Московський, 2ж

Забудовник: Житлово-будівельний кооператив «Власна квартира»

Житловий комплекс «Власна квартира» знаходиться в Голосіївському районі, у тихому і спокійному місці. До Голосіївського парку і ВДНГ — десь півгодини пішки. Квартири забудовник здає із ремонтом «під ключ», при цьому в кожній є інтегрована система «розумний дім». ПЗ нативне і легко адаптується до потреб власників. До базового пакету входить управління основними комунікаціями і побутовими приладами, а це — економія і можливість перекрити постачання води, електроенергії й газу віддалено. Іще можна на час своєї відсутності зменшувати обігрів квартири (і збільшувати перед прибуттям) — радіатори мають датчики температури.

Фото: facebook.com/vlasnakvartyra1

4

Obolon Residences

Де розташований: пр-т Оболонський, 26

Забудовник: Dragon Capital

Obolon Residences — ще один представник столичної ЖК-еліти з квартирами преміум-класу. Комплекс складається з трьох секцій, останню з яких ввели в експлуатацію у четвертому кварталі 2020 року. «Розумний дім» встановлюють на стадії ремонту. Керувати ним можна за допомогою телефону або планшету. Разом з тотальним контролем справ на власних квадратних метрах мешканці можуть слідкувати за тим, що відбувається на сходовій клітині, а також на зовнішній території. Крім того, через систему можна замовляти квитки, таксі, столики у ресторанах.

Фото: facebook.com/ObolonResidences

5

Washington Concept House

Де розташований: вул. Лабораторна, 12

Забудовник: SAGA Development

Проєкт позиціонують як «будинок для гурманів». ЖК розташований на Печерську, поруч зі станціями метро «Олімпійська» і «Палац Україна»: майже в центрі мегаполісу, але при цьому поза вуличним галасом. Однак новобудова вирізняється не лише своїм географічним розташуванням і ефектним зовнішнім виглядом. Це один з перших столичних ЖК, де встановлення системи  «розумний дім» і «розумна квартира» заплановане вже на етапі будівництва. Спираючись на наперед встановлені налаштування датчиків, система самостійно контролює роботу побутових приладів залежно від того, чи вдома мешканці й чим вони зайняті в конкретний момент.  Наприклад, якщо ви читаєте книгу, а за вікном починає сутеніти, не доведеться йти до вимикача — світло увімкнеться автоматично. У квартирах, під'їздах і на прибудинковій території повно камер відеоспостереження. За допомогою них і ПЗ «розумний дім» є можливість не тільки спостерігати за усіма зонами, а й, скажімо, сфотографувати людину, що підійшла до вхідних дверей. Керувати системою можна не тільки за допомогою гаджетів, а й голосом. 

Фото: instagram.com/saga.real.estate