Правила здавання квартири в оренду: що можна і не можна забороняти мешканцям

|

5 хв читання

|

6189

Фото: shutterstock

Ймовірно, тобі доводилося чути «веселі» історії про те, наскільки безвідповідальними і неохайними можуть бути квартиранти, а орендодавці — прискіпливими диктаторами. Приводи для конфлікту бувають найрізноманітніші, та й зіграти роль «поганого хлопця» може будь-яка зі сторін. Щоб не потрапляти в подібні ситуації, давай розберемося, що власник житла може заборонити мешканцям, а що залишається поза його законними повноваженнями

Ще на березі хотілося б зазначити, що найнадійніший спосіб захистити обидві сторони від потенційних сварок — скласти договір оренди і ретельно пропрацювати його зміст. Щоб потім без образ, як то кажуть. Без офіційного папірця і довести щось складніше, і отримати фінансову компенсацію в суді — теж.

Які правила може диктувати орендарям власник нерухомості

Згідно зі статтею 810 (розділ 59) Цивільного кодексу України, за договором оренди одна сторона поступається іншій правом користування житлом на певний строк і за обумовлену плату. Нюансами оформлення цього важливого для всіх учасників угоди документа ми ділилися тут. Після успішного укладення угоди орендодавець втрачає частину своїх прав, доки строк дії договору не сплине. Порушення загрожують наслідками і проблемами із законом. Що ж до незмінних повноважень власника, то сюди відноситься можливість встановити такі правила і заборони:

 • Селити в квартирі третіх осіб лише після погодження. У договорі оренди мають бути вказані всі громадяни, які проживатимуть на території постійно. Відповідальність щодо збереження житла в належному стані на них лягає рівна. Якщо ж до наймача приїдуть гості (і родичі зокрема) та захочуть пожити з ним якийсь час, це підлягає обов’язковому обговоренню з орендодавцем. Важливий момент: тимчасові мешканці не мають права самостійно користуватися житлом, також вони мають з’їхати в обумовлений строк або не пізніше ніж за 7 днів після відповідної вимоги власника.
 • Зберігати речі, що знаходяться в орендованій квартирі. Якщо книги, шафи, крісла тощо були наявні на момент здавання нерухомості, їм там місце до кінця дії договору (хіба що вдасться домовитися про їх передчасне «виселення» з орендодавцем). Викидати щось цінне, навіть якщо фактично це мотлох, квартирант за законом не має права. Як і власник квартири не може без схвалення наймачів розширити асортимент цього самого мотлоху. Що ж до меблів, то їх не можна реставрувати або якимось чином переробляти. Якщо в квартирі є зачинена кімната, де зберігаються особисті речі власника житла, то потрапити до цієї «забороненої зони» останній може лише за домовленості з квартирантами — потрібно вибрати зручний для всіх час, щоб забезпечити доступ.
 • Робити перепланування. Згідно з ЦК, поточні ремонти (заміна сифонів тощо) у квартирі робить орендар, якщо інше не передбачене договором оренди. А от щось глобальне — зона відповідальності власника. Вносити серйозні конструктивні зміни самовільно мешканцям заборонено.  До таких робіт відноситься не лише, наприклад, заміна дверей та вікон, а й свердління отворів під картини або сімейні портрети.
 • Доступ до квартири. Договір оренди передбачає передання права користування житлом, проте власник періодично може оглядати свою нерухомість, щоб упевнитися в порядності та добросовісності наймачів. При цьому контроль має проводитися в певних межах: оглядати житлову площу і потрапляти на неї господар може тільки в присутності квартирантів. Зустріч треба погоджувати заздалегідь. Але продати квартиру власник має право і без попередження, при цьому всі домовленості між власником і орендарем матимуть чинність і стосовно покупця квартири.
 • Використання квартири за її прямим призначенням. За умови дотримання всіх пунктів договору оренди наймач може спокійно жити в квартирі аж до закінчення строку дії угоди. А от здавати це житло в оренду чи облаштувати його, наприклад, під офіс — ні.

Фото: shutterstock

Що орендодавець не може забороняти мешканцям

Попри те, що власник зберігає за собою багато прав під час здавання нерухомості в оренду, він не може встановлювати повну диктатуру щодо орендарів. Є низка дій, забороняти які він не має права:

 1. Селити в квартирі неповнолітніх дітей і дружину (або чоловіка). Пункт щодо розміщення гостей (див. вище) на дітей, дружин і чоловіків не поширюється. Їх проживання погоджувати з власником не обов’язково.
 2. Приймати гостей. Багато орендодавців мріють і прагнуть отримати тихих і спокійних мешканців, які майже не з’являються за місцем проживання. Таке бажання зрозуміле і виправдане, якщо враховувати історії про неадекватних квартирантів, проте власник житла не може заборонити приймати гостей, влаштовувати дружні посиденьки чи свята. Головне, щоб всі ці заходи не порушували закон про тишу і не заважали сусідам.
 3. Змінювати замки. Власнику вигідно мати можливість потрапити до квартири за першої необхідності. Але якщо подивитися на ситуацію з позиції квартиранта — як знати, що за люди мешкали в квартирі раніше, тому підстрахуватися зайвим не буде. Щоб уникнути непорозумінь з приводу ключів, цей пункт краще прописати в договорі оренди.
 4. Переставляти меблі. Щоб переклеїти шпалери чи пофарбувати стіни, дозвіл власника житла потрібен обов’язково. Проте переставити меблі за своїми потребами, настроєм та смаком — то інша справа. Решту речей квартирант теж може рухати як бажає. Головне, щоб вони залишилися цілими. У зворотному напрямі цей фокус не працює — орендодавець не може вказувати мешканцям, де має стояти шафа чи крісло.
 5. Заводити домашніх улюбленців. Якщо інше не прописане в договорі, то наймач має право завести умовну кішечку або собачку. Це не буде порушенням закону і укладених домовленостей. Але лише доки пухнастий улюбленець не подряпає стіни або не зіпсує ламінат. У такому разі мешканців можуть виселити.
 6. Регулярно прибирати в квартирі. Якщо в орендодавця завмирає серце і темніє в очах, коли він бачить безлад у квартирі, яку здає, — це його особисті слабкості та проблеми. За законом, мешканці мають зберігати квартиру і все майно в ній цілими, проте вони не зобов’язані підтримувати чистоту. Висувати претензії можна, як і у випадку з тваринами, лише за фактом порушень, що вже мають місце. Наприклад, коли брудною підлогою почали курсувати таргани (яких раніше в полі зору не спостерігалося) або стіни вподобала пліснява. У такому разі власник нерухомості матиме повний карт-бланш у вигляді виселення неохайних квартирантів і вимоги відшкодувати збитки.

Як не спокуситися фальшивим оголошенням про оренду або продаж житлової нерухомості, читай тут.