Сонячна Еллада: цікаві факти про переїзд і життя в Греції на прикладі особистого досвіду Святослава Влащенка

|

6 хв читання

|

998

Фото: shutterstock

Неймовірні пейзажі та ідеальний клімат Греції не залишають байдужим жодного туриста. Та подорожі — це одне, а еміграція — зовсім інше. Редакція DimDim розпитала в українця Святослава Влащенка, який мешкає тут вже 21 рік, про переїзд, ціни на нерухомість і проживання, а також про загальні враження від країни

Історія переїзду

Переїзд до Греції був ініційований моєю мамою, яка до цього вже жила в Греції п’ять років. Бажання їхати не було, та мама наполягала. У ті часи було дуже важко отримати візу, тому я подумав: подам документи, візу не відкриють і мамин план провалиться в забуття.

Але не так сталося, як гадалося. Двома днями пізніше мені зателефонували і повідомили, що віза готова і виїзд через два дні. 

Їхав, як і переважна більшість українців, на рік на роботу, але цей рік затягнувся аж на 21 рік. 

З перших днів у Греції працював у бригаді поляка: займалися ремонтами квартир, щоправда, не «євроремонтами», як люблять говорити в Україні. Греки простіше ставляться до ремонту. Головне, щоб все було чисто і мінімум наворотів.

Польську мову я знав дуже добре, тому проблем зі спілкуванням на роботі не було, за винятком деяких випадків, коли поляка не було поряд. Так пропрацював рік неофіційно, без документів, ховаючись від поліції. 

За рік з'явилася можливість узаконити перебування в Греції. Для цього знадобилося дуже багато документів і нервів, трохи грошей і пару недоспаних ночей у черзі до місця, де приймали ці документи. Коли отримав папери, потрібно було шукати вже офіційну роботу. 

Фото: personal archive

Пошуки роботи, ситуація з мовою і сімейне життя

Пошуки тривали недовго — знайшов роботу в гончарному цеху, де виготовляли горщики для квітів. От там вже почалися проблеми з мовою, треба було постійно розмовляти грецькою. Поки мовою не спілкуєшся, важко її вивчити, але коли став спілкуватися, якось помаленьку почав опановувати. Ніяких курсів не закінчував, та зараз вільно спілкуюся з греками на побутовому рівні. 

Після переїзду спочатку жив у квартирі, де працювала моя мама чотири роки. Господиня сама запропонувала мені там жити, за що я їй дуже вдячний. Щоправда, кожного дня треба було розповідати, де я був і що робив — ну дуже цікава була бабця! За чотири роки познайомився з дівчиною з України, одружився. Орендували невеличку квартиру. Потім з'явився син, потрібно було шукати якусь легшу і кращу роботу. Влаштувався на алюмінієвий завод, на якому пропрацював 10 років. Почали задумуватися про власне житло, але криза змінила всі плани. Кредит взяти було неможливо, тому і зараз живемо в орендованій квартирі.

Ціни на оренду і купівлю житла

Ціни на оренду житла в Афінах дуже різні, все залежить від району. Найдешевші квартири в центрі Афін, але й він поділений на два райони: елітний і район, де живуть емігранти, біженці і т.д. 

В елітному районі ціни на житло дуже високі. До прикладу, квартира, яку я знімаю трохи далі від центру, обходиться в 300 євро. В елітному районі така ж квартира коштуватиме від 600 євро. 

Дешевий район центральної частини Афін зараз заполонили біженці з Сирії, Марокко, Бангладеш... Район, чесно сказати, небезпечний — ввечері краще там не гуляти. Грека тут не зустрінеш. Але буквально 5 хвилин на машині — і ти потрапляєш до районів, де чистота і зовсім інший контингент жителів. 

Щодо цін на нерухомість, то в Афінах можна купити вживану квартиру, якій 30 – 40 років, за 20 – 30 тис. євро, але треба буде вкласти в неї ще 20 тис., щоб привести її до ладу і жити.

Новобудови в середньому коштують від 1000 до 1200 євро за м2, це з гаражем і підвальним приміщенням. 

Наразі кредит для купівлі нерухомості взяти важкувато: лише за умови, що ви маєте 30% ціни нерухомості в банку, а також, бажано, є грек, який би за вас поручився. 

Добрі варіанти є для людей заможних: якщо ви купуєте нерухомість дорожче 250 тис. євро, ви автоматично отримуєте дозвіл на проживання в Греції з правом не подавати в країні щорічні податкові декларації. 

Комунальні витрати

Щомісяця сплачується збір за прибирання, ремонт і догляд за будинком. В середньому це виходить 10 – 30 євро на місяць. Взимку трохи більше, тому що є ще ціна за опалення. Електроенергія в місяці, коли не користуєшся кондиціонером, в середньому 50 євро. От що дешеве в Греції, то це вода. Рахунок приходить один раз на три місяці і складає 20 – 30 євро.

Телефон стаціонарний, Інтернет і телевізійні канали коштують 40 євро на місяць, мобільний зв'язок у середньому 10 – 20 євро на місяць. 

Ціни на харчування

На сім'ю з трьох осіб бюджет складає близько 100 євро на тиждень, якщо не рахувати відвідувань таверни, бару чи кафетерію. 

Ціни в тавернах також дуже різні. Зараз популярні таверни, де за 14 євро з людини ти можеш їсти і пити скільки влізе. Гостям з України це дуже подобається, особливо коли це стосується морепродуктів. 

У звичайних тавернах обід на двох обійдеться в 40 – 60 євро, морепродукти трохи дорожче. Кава обійдеться від 1 до 2 євро, а пляшка води 0,5 л, де б ви її не купували в Греції, у 50 центів. 

Фото: shutterstock

Пара слів про українську громаду Афін

В Афінах при українській греко-католицькій церкві 21 рік тому завдяки нашому теперішньому патріарху Святославу Шевчуку, який у той час був парохом української церкви, була заснована українська школа і культурний центр «Берегиня». При ньому працюють хореографічні ансамблі для дітей і дорослих, які часто тішать своїми виступами українську громаду.

Часті гості в нас і відомі артисти з України: Оксана Білозір, Анжеліка Рудницька, дует «Писанка». 

Як не дивно, але в Афінах є три пам'ятники Тарасу Шевченку, біля яких часто проходять різні українські свята. 

Загалом греки люблять українців, залюбки беруть їх на роботу, підтримують дружні стосунки. Грекам подобається українська культура, українська кухня.

Греція — чудова країна: в який би куточок не поїхав, усюди знайдеш щось цікаве. З кожним роком тут збільшується кількість туристів з України, і всім Греція дуже подобається. Побувавши в цій країні раз, всі хочуть приїхати знову. 

Фото: personal archive

Плани щодо повернення в Україну

Чи хочу я повернутися в Україну? Звичайно, хочу! Щоправда, 21 рік життя в Греції вже засмоктав так, що тепер важко просто зібратися і переїхати. На жаль, і економічна ситуація в Україні не дуже приваблива, соціальне життя також залишає бажати кращого.

Цікавишся життям українців у різних країнах світу? Тобі точно сподобається наш матеріал «Яка ж вона — Америка: особистий досвід українки, яка переїхала до США більше 9 років тому».

Слідкуй за нашими новинами в Телеграм-каналі.