В Ісландії 4 роки досліджували короткий робочий тиждень: експеримент вважають успішним

|

1 хв читання

|

394

Фото: shutterstock

Під час експерименту робітники працювали менше, при цьому заробітну плату їм не зменшували

Досліджувати ефективність короткого робочого тижня в Ісландії почали ще в 2015 році і продовжували до 2019-го. Сприяли реалізації експерименту національний уряд та міська рада Рейк’явіка. Було залучено близько 1% працездатного населення країни (2,5 тис. працівників), яким запропонували перейти з 40-годинного робочого тижня на 35 – 36-годинний. Про це повідомляють дослідники британського аналітичного центру Autonomy та Асоціації сталої демократії (Alda) в Ісландії.

За результатами експерименту профспілки переглянули робочий графік, і вже зараз 86% робітників Ісландії або почали працювати за скороченим тижнем, отримуючи ту саму заробітну плату, або отримали право це зробити.  

Дослідники зазначають, що з 35-годинним робочим тижнем продуктивність праці не зменшилась, а подекуди навіть стала більшою. Люди почали відчувати менше стресу на роботі та вигоряти, покращилося здоров’я та баланс між особистим життям і роботою. Директор з досліджень Autonomy Вілл Строндж пояснює, що це найбільший у світі експеримент із коротшим робочим тижнем у державному секторі, і він мав успіх. Він вважає, що держсектор Ісландії готовий до того, щоб стати піонером коротших робочих тижнів і прикладом для інших країн.  

Слід зауважити, що Іспанія також випробовує у компаніях короткий робочий тиждень, зокрема через пандемію. Новозеландська компанія Unilever пропонує своїм співробітникам скоротити робочі години на 20% без зменшення заробітної плати. А британська організація Platform London у травні подала звіт, що скорочення робочих годин сприяє зменшенню вуглецевого сліду.

Джерело: «BBC News Україна».