Як розпланувати електрику, щоб не довелося все переробляти

|

6 хв читання

|

263

Фото: shutterstock

Вміння діставатися до вимикача в суцільній темряві та вправно намацувати його десь між шафою і стіною, завжди мати під рукою подовжувач для підключення міксера чи фену… Щоб не довелося псувати свіжий ремонт і ти міг користуватися побутовою електротехнікою безпечно і зручно, продумай заздалегідь, де і в якій кількості потрібні розетки і вимикачі. І звичайно, не забудь зберегти схему розташування всіх електроточок про всяк випадок

Щоб у новій квартирі жилося комфортно, потурбуватися про це слід ще на стадії ремонту. Зокрема й про такі, здавалося б, дрібниці, як розташування і кількість розеток із вимикачами. Інакше доведеться постійно бурчати на недоліки, а то й псувати інтер'єр і переробляти електрику.

Одразу визначимося, що кількість електроточок не є константою і залежить від того, скільки техніки буде розташовано/підключено в конкретній кімнаті. Наприклад, якщо ти не плануєш використовувати робота-пилососа або компактну бездротову модель борця з пилюкою, то буде слушно передбачити для пилососа вільну розетку в кожній кімнаті. Тоді не доведеться думати про те, чи знадобиться подовжувач, або шукати вільне гніздо кожного разу, коли захочеш навести лад в оселі.

Прослідкуй за тим, щоб «вільні» розетки не виявилися захованими за меблями. Продумай заздалегідь розташування великогабаритних предметів інтер'єру, щоб кожного разу не доводилося совати диван чи шафу за потреби скористатися роз'ємом.

Вітальня

Головний «мешканець» спільної кімнати, зазвичай, диван. Добрим рішенням буде встановити по розетці з обох його боків — щоб без проблем можна було зарядити телефон або планшет. Якщо компанію дивану складуть крісло чи тумби, розетки повинні розташовуватися між ними. Оптимальна висота — 15 – 30 см від підлоги. Можна підняти їх ще вище, все індивідуально. Проте бажано, щоб роз’єми не були вище за рівень дивану, суто з естетичного погляду. Для зручності можна передбачити вимикачі-дублери біля дивану. Комфортна висота їх розташування — 75 – 90 см від підлоги. Так їх зручно дістати і дорослим, і дітям. Також не забудь передбачити у вітальні розетки для кондиціонера, телевізора (електро, під Інтернет), супутньої техніки на кшталт ігрової приставки або колонок. І звичайно, для торшера, якщо любиш почитати або плануєш облаштувати затишний куточок для цієї справи.

Фото: shutterstock

Кухня

Кухня найчастіше бере на себе основне електронавантаження в помешканні. Техніки тут використовується найбільше. Хіба що ти звик харчуватися не вдома і заходиш сюди тільки водички попити. Нумо розбиратися, для чого і скільки розеток знадобиться на кухні.

  • Дрібна побутова техніка. Знов-таки, тут все залежить від кулінарних і побутових звичок. Блендер, м’ясорубка, чайник, кавоварка, хлібопічка, мультиварка, мікрохвильова піч, йогуртниця, бутербродниця, гриль… Згадай, які прилади ти вже використовуєш і наскільки часто, а також прикинь, що з техніки плануєш купити в найближчі роки — щоб кожному новому приладу знайшлося місце для підключення. Обов'язковий мінімум за розетками тут — три штуки. Найзручніше місце їх розташування — над робочою поверхнею. Занадто близько до плити або крану електроточки краще не розташовувати, адже волога і високі температури їм не на користь.
  • Велика вбудована техніка. Тут для кожного приладу знадобиться своя розетка — для холодильника, електроплити (трифазна) і духової шафи, посудомийної машини, витяжки тощо. Монтувати їх слід за стінками сусідніх шаф або над ними (актуально для витяжки).

Із вимикачами на кухні все простіше: для невеликого приміщення вистачить одного. А от у випадку з кухнею-вітальнею бажано заморочитися з розташуванням груп світильників і ламп у кожній зоні. Кожній групі — свій вимикач. Або один вимикач з двома-трьома клавішами. 

Для підсвічування шаф теж знадобляться розетки і вимикачі: по одному комплекту на кожний контур. Розташовують їх зазвичай поряд із джерелами світла — над шафами або над стільницею, кількома сантиметрами вище.

Фото: shutterstock

Ванна кімната

Ванна кімната — приміщення з підвищеною вологістю, що впливає і на планування електропроводки. Розетки не можна розташовувати занадто близько до крану, а для захисту від вологи бажано, щоб вони були із захисними шторками. Зовсім без розеток у ванній ніяк не можна. Основні споживачі електроенергії тут — фен/плойка/вирівнювач, електробритва, пральна машина, бойлер. Додаткові розетки можуть знадобитися для електросушарки для рушників і підсвічування дзеркала. Розташовуватися вони повинні не нижче за 60 см над рівнем підлоги і не ближче за таку саму відстань до джерел води. Винятком буде хіба що техніка з гідромасажем.

Із вимикачем все зовсім просто: він потрібен один — зовні в коридорі або з боку ручки (за зачинених дверей). Оптимальні координати для розташування — за 10 см від ручки дверей і за 80 см від підлоги.

Фото: shutterstock

Спальні

Як і у випадку з диваном у вітальні, з обох боків від ліжка добре було б встановити по одній-дві розетки. Вони знадобляться для освітлювальних приладів або для заряджання телефону, наприклад. Якщо лампи будуть розташовані на тумбах, то розеткам місце над ними, сантиметрів на 10 – 15 вище. Додаткові розетки знадобляться для кондиціонера, телевізора, а якщо в спальні буде робочий куточок — для комп'ютера/ноутбука, колонок. Також подумай, чи будеш ти використовувати тут кліматичну техніку. Наприклад, зволожувач повітря чи обігрівач — для них також знадобляться розетки.

Вимикачі загального освітлення в спальнях зазвичай встановлюють поруч із виходом з кімнати, також зручно розташовувати їх біля ліжка (прохідні). В останньому разі не доведеться підкрадатися в темряві до вимикача, якщо потрібно вночі вийти з кімнати, або висмикувати себе з приємної дрімоти, щоб вимкнути світло перед сном. Стандартна висота, на якій монтуються вимикачі, — 75 – 90 см.

Фото: shutterstock

Дитяча

Упродовж дорослішання дитини «начинка» її кімнати змінюється, і техніки та меблів це теж стосується. Щоб кожного разу не влаштовувати великий ремонт, передбачай розташування електроточок на роки вперед. Розетки варто запланувати на кожній стіні — щоб точно вистачило за будь-яких розкладів і варіантів розміщення шаф, тумб, ліжка. Поблизу письмового стола потрібно щонайменше три роз'єми, адже вони знадобляться і для комп'ютера/ноутбука, і для лампи, і для зарядного пристрою для телефона.

Фото: shutterstock

Майстер-вимикач

Якщо тобі знайома ситуація, коли перед виходом з дому (або після) починаєш згадувати, чи в усіх кімнатах вимкнув світло, — зверни увагу на таке рішення, як майстер-вимикач. Його робота заснована на тому, що всі контури освітлення в електрощитку виділені в окрему групу. Майстер-вимикач буде керувати нею через реле, а зовні він схожий на звичайнісінький вимикач. Одне натискання на цю клавішу, і лампи у всій оселі будуть вимкнені (решта електроприладів, що не входять до групи, продовжать працювати в звичному режимі). Краса!

Також під час складання схеми розташування розеток і вимикачів поміркуй про те, де, наприклад, будеш підключати новорічні гірлянди і ставити ялинку. Може, це й дрібниця, зате тобі не доведеться сушити голову, як прикрасити помешкання, а підготовка до свята проходитиме без зайвої мороки і складнощів.