АНТИрейтинг: ТОП-3 забудовника, які залишили Києву найбільше недобудов

|

7 хв читання

|

369

Фото: shutterstock

За статистикою Мінрегіону, на сьогодні в Україні налічується понад півтори сотні недобудованих об’єктів і простоює близько 18 тисяч квартир у незавершених ЖК. Число постраждалих інвесторів, за підрахунками профільних громадських організацій, сягає 200 тисяч. Ми вирішили дізнатися, хто входить до топу антигероїв будівельного ринку України. Представляємо список забудовників, на рахунку яких найбільше скандальних і нереалізованих проєктів

Чистісінький обман? Не завжди. Звідки беруться довгобуди і недобудови

За будь-яких розкладів недобудова і довготривала реалізація ЖК — це зло для інвестора, який вклав сюди свої кровні. Нервові потрясіння через ризик залишитися ошуканим, втратити час і гроші може й гартують характер, та навряд чи зміцнюють здоров'я. Разом з тим важливо розуміти, що умисні махінації із землею і дозвільною документацією стосуються лише 10% «замерзлих» новобудов.

У більшості випадків причина в невдалій бізнес-моделі, недостатньому фінансуванні та неграмотному управлінні коштами. Будівництво житлового комплексу — це вельми коштовна справа, і далеко не кожний забудовник має такі фінансові потужності, щоб витягнути його від старту до фінішу самотужки. До моменту закладання фундаменту в проєкт залучають лише 20 – 30% інвестицій. Далі черга за залученням грошей зі сторони: найчастіше це співробітництво з приватними інвесторами. Ідеальний для покупців сценарій — без використання коштів населення для фінансування будівництва. Такі схеми успішно працюють в інших країнах, проте система банківського кредитування в Україні не настільки розвинена і приязна до девелоперів. Якщо й розглядати момент залучення кредитів, що набуло актуальності після історії з «Укрбудом» і втрати інвесторами інтересу до купівлі квартир на етапі котловану, то більша впевненість має зворотним боком вищу ціну «квадрата». Це неминуче, адже забудовнику потрібно платити за кредитами.

Найчастіше всі учасники будівельного процесу зацікавлені в отриманні прибутку, проте трапляються винятки. Якщо забудовник споруджує будинки без належного погодження в контролювальних інстанціях, не має прав на земельну ділянку, здійснює незаконні маніпуляції з техумовами, на будівництво чекає доля довгобуду/недобудови. Залежно від того, на якому етапі виявили обман, проєкт може бути заморожений на стадії котловану чи на фінішній прямій. Будинок навіть можуть частково підключити до інженерних мереж і віддати під заселення. Проте повна легалізація за судових розглядів, заборон і арештів неможлива. У цьому разі захистити інвесторів від забудовників-шахраїв міг би закон, що забороняє будувати ЖК без повного пакета дозвільної документації. Така практика теж працює в розвинених країнах, але, на жаль, в нас таке поки не запровадили.

Скандальне падіння «Укрбуду»

Українська державна будівельна корпорація, або «Укрбуд» — компанія, підпорядкована Кабінету міністрів України, правонаступнику Міністерства будівництва УРСР. Про те, що невдовзі її приватизують, оголосили на засіданні колегії Мінрегіону в 2009 році. Житловим будівництвом «Укрбуд» почав займатися в 2011 році, до моменту банкрутства компанія встигла здати 63 будинки в 24 житлових комплексах. За девелоперську частину відповідала приватна компанія «Укрбуд девелопмент», що працювала під прикриттям бренда держкорпорації.

Фото: vesti.ua

Роботи на більшості будівництв «Укрбуду» припинилися влітку 2019 року, тоді ж компанія почала переносити строки здачі будинків на рік вперед. Після чорної смуги з конфліктами між акціонерами і керівниками, фіктивними продажами компанії та марними пошуками нового інвестора «Укрбуд девелопмент» оголосила про своє банкрутство. Сталося це в грудні 2019 року. Тоді ж під Офісом Президента України почали збиратися мітинги інвесторів, на яких люди вимагали добудувати будинки, куди вони вклали свої кошти. Об’єктів на момент падіння «Укрбуду» було 23, а на їх добудову потрібно було понад 60 млн доларів. Загальне число постраждалих інвесторів сягало 13 тисяч людей. Історія закінчилася (а точніше, ще продовжується) тим, що незавершені об’єкти «Укрбуду» добудовують інші забудовники. Левову частку недобудов узяв під свою відповідальність «Київміськбуд».

Що стало причиною краху «Укрбуду», достеменно невідомо. Власник «Укрбуд девелопмент», ексспільник Віталія Кличка у партії «Удар» Максим Микитась звинувачує в банкрутстві менеджмент, який вивів гроші з бізнесу, через що в бюджеті компанії з’явилася діра в 2 млрд грн. Однак відомо, що і сам власник був не проти використати гроші інвесторів для розвитку своєї політичної кар’єри, придбання інших компаній та особистих витрат.

Будівельна імперія Анатолія Войцеховського

Анатолій Войцеховський був головою так званої керуючої компанії ТОВ «Укогруп», до якої входили кілька девелоперських, проєктних, а також будівельних і виробничих організацій. Серед них «Еверест Плюс», «УКО-Капітал», «Мега-Сіті», «Мегаполісбуд», «Укоінвестбуд» та ін.

Фото: ua.news

Генеральна прокуратура затримала Анатолія Войцеховського 15 липня 2016 року. Великого бізнесмена посадили під арешт і встановили суму застави в 14 млн гривень. Заставу внесли, 4 роки тому Войцеховський залишив стіни СІЗО і… зник. За однією з версій, підслідний перетнув прикордонний пункт пропуску «Рава-Руська», а інші джерела стверджують, що до 2019 року Анатолій Войцеховський перебував у своєму маєтку «Натураліст» у селі Красне-1. З того часу про його місце перебування нічого не відомо.

На момент затримання на власнику «Укогруп» висіло 46 кримінальних справ і звинувачення у привласненні податків на 12,5 млн гривень. Також йому інкримінували самозахоплення земельних ділянок і незаконне будівництво житлових і нежитлових об’єктів. Крім того, Войцеховському приписують заволодіння коштами приватних інвесторів на суму 2,6 млн гривень і повторний продаж житла (квартири в будинках, що раніше були продані іншим людям). Ще один пункт — введення ЖК в експлуатацію за підробленими рішеннями судів.

Корпорація «Укогруп» почала споруджувати будинки в Києві в 2004 році. Результатом її плідної діяльності стали чотири десятки житлових комплексів, частина яких досі не введена в експлуатацію. І навряд чи буде, адже це неможливо — за деякими об’єктами був відсутній не лише дозвіл на будівництво, а й документи про право користування земельною ділянкою. Робити темні справи Анатолію Войцеховському дозволяли широкі зв’язки в потрібних колах. Будівельна піраміда, можливо, працювала б і надалі, та вдарила криза і змінилася влада. Схема перестала працювати, будівництва застигли, а 15 тисяч інвесторів залишилися без квартир.

ЖК «Дніпровські вежі»

Один з головних орієнтирів наближення до Троєщини під час перетину Північного мосту — «скелети» недобудованих висоток ЖК «Дніпровські вежі». Шість будинків почали споруджувати в далекому 1999 році. Через низку помилок у проєктній документації не вдалося підключити будівлі до інженерних комунікацій і запустити в них ліфти. Реалізацією проєкту займалися різні забудовники і підрядники, та віз і нині там — будівництво заморожене. З 2014 року об’єкт записаний за Нацгвардією, а бажаючих добудувати знамениті «свічки» так і не знайшлося.

Спочатку біографія «Пізанських веж», як будинки охрестили в народі, не віщувала нічого трагічного. Замовником будівництва виступав не хто-небудь, а Головне управління внутрішніх військ МВС. У будівництво вклали більше 200 мільйонів гривень, що надійшли від 300 приватних осіб та з державного бюджету. 35-поверховим хмарочосам обіцяли славу архітектурної візитної картки Києва. Будівництво комплексу «Дніпровські вежі» довірили компанії «УкрАзіяБуд». Та мала намір ввести будинки в експлуатацію вже за три роки, проте слова не дотримала. За шість років, у 2005-му, будівельники залишили будинки-свічки — роботи припинилися через банкрутство забудовника. Володів і керував компанією, що не добудувала будинки для Главку МВС, Сергій Фареник, фаворит експрезидента України Леоніда Кучми. Бізнесмен обіймав низку важливих державних посад, зокрема пост Надзвичайного і Уповноваженого посла України в Німеччині, а потім був звинувачений у шахрайстві з газом і привласненні грошових коштів. Однією з жертв скандального провалу Сергія Фареника стали й «Дніпровські вежі».

Фото: youtube.com

Про інші проблемні житлові комплекси Києва читай тут. А надійних забудовників і перевірені ЖК шукай у нашому каталозі.