Бізнес на ночівлі: скільки коштує відкрити хостел в Україні та як це зробити

|

8 хв читання

|

552

Фото: shutterstock

В 1909 році вчитель з Німеччини Ріхард Ширман стикнувся з тим, що в країні вкрай важко знайти місця для проживання з учнями під час спільних подорожей. Із бажання виправити ситуацію він відкрив перший у світі хостел на території рідної школи. Ідея прижилася, і по всьому світі почали відкриватися бюджетні нічліжки. Попит на недороге житло є завжди — а отже, на цьому можна заробити

Вивчаємо матчастину: що таке хостел

Якщо пояснювати поняття «хостел» простими словами, то це «ще не готель, але вже не гуртожиток». Фактично це система розміщення, завдяки якій можна отримати спальне місце без додаткових зручностей у кімнаті. В останній на короткочасній або довготривалій основі можуть одночасно проживати до 16 людей залежно від специфіки закладу.

Найбільше хостелів в Україні зосереджено в трьох великих містах: Києві, Одесі та Львові. Найуспішніший у трійці, з найбільшою «завантаженістю» закладів клієнтами — Львів. Наприклад, якщо за місяць до травневих свят хостели столиці зайняті на 80 – 85%, то львівські «мініготелі» забиті на всі 100%.

Кімнати можуть бути як спільними, так і окремими: для чоловіків і жінок. Санвузли і кухня зазвичай перебувають у спільному користуванні. На території можуть облаштовуватися пральні, ігрові кімнати. Це опис «класичного» хостела, проте трапляються й дорожчі варіанти, з кімнатами на дві-чотири людини з власними душовими і туалетами.

Що ж до розташування, то хостели частіше відкривають у переобладнаних офісних чи готельних комплексах. Можна їх зустріти і в житлових багатоповерхівках: для організації таких закладів роблять ремонт у підвальних приміщеннях чи об’єднують кілька квартир.

Фото: shutterstock

Що каже про хостели закон?

«Ти ховраха бачиш? Ні? А він є!» — приблизно така сама історія із законами про хостели в Україні. На 2019 рік тільки в Києві працювало понад три сотні подібних закладів, проте в законодавчій базі чітке поняття «хостел» відсутнє. Як і немає покрокового алгоритму, як і хто їх може відкривати. Законопроєкти подавалися на розгляд до Верховної Ради, однак фінішну лінію жоден з них не перетнув.

Українське законодавство не встановлює поняття «хостел» і не передбачає для них жодного спеціального регулювання. Проте згідно з державними будівельними нормами, хостел прирівнюється до готелю. Таким чином, хостел можливо влаштувати в приміщенні, що підходить під розміщення готелю. Зокрема, хостел має, як і готель, передбачати окремі від інших житлових приміщень вхід, вихід і комунікації. Будь-який хостел, що не відповідає цим вимогам, може бути визнаний незаконним.

Сергій Збожинський

юрист компанії VigoLex

Разом з тим з 2019 року в країні діє ДБН В.2.2-15:2019, яка обмежує розміщення готелів і хостелів у житлових будинках. Щоправда, стосується ця заборона лише нових житлових комплексів і будинків, що зазнали реконструкції. А от вторинний фонд, якого в Україні дві третини від загальної кількості житла, виявився затиснутим між положеннями Конституції, за якою кожен громадянин має право використовувати свою власність без порушення прав інших людей, і статтею 383 ЦК, що приписує власникам нерухомості використовувати житлову площу для проживання особистого або спільно з членами сім’ї. Згідно з останнім документом, заборона розповсюджується лише на використання житлових приміщень у промисловому виробництві.

Також хостели фігурують у законі «Про туризм», який дозволив називати «невеликі заклади, що пропонують готельні послуги і керуються ФОПами» готелями. Зміни до законопроєкту вносили в 2020 році й головним чином для того, щоб вивести бізнес із тіні. А вона досить велика: як писав «УНІАН», станом на 2019 рік лише 30% хостелів в Україні працювали офіційно.

Державні будівельні норми визначають хостел як «молодіжний готель», тому для відкриття хостела треба відповідати ДБН В.2.2-20:2008 «Будинки і споруди. Готелі», а також нормам Господарського кодексу України, що стосуються ведення підприємницької діяльності.

Сергій Збожинський

юрист компанії VigoLex

Серйозний підхід до справи: які є вимоги до хостелів

Нові рядки в законі «Про туризм», про який ми згадували вище, зробили обов’язковою сертифікацію хостелів в Україні. Раніше вона була справою добровільною. Щоб отримати сертифікат послуг розміщення і харчування, хостел має підтвердити, що його приміщення відповідають стандартам ГОСТ 4268:2003 «Національний стандарт України. Способи розміщення», а також ГОСТ 4527 і 4269. Ознайомитися зі стандартами, які діють щодо хостелів, можна на сайті ГО «Асоціація хостелів Києва». Перерахуємо деякі з характеристик.

Згідно з правилами, мінімальний простір для розміщення ліжка має складати 4 м2. Воно може бути як одно-, так і двоярусним. Мінімальна висота стелі — 2 метри. Вона може бути похилою, але не повинна перешкоджати вільному пересуванню. У кожній спальній кімнаті має бути щонайменше одне вікно з вільним доступом до свіжого повітря і світла. При цьому повинна зберігатися приватність внутрішніх приміщень за рахунок використання жалюзі чи непрозорих завіс. Перед заселенням нового гостя наволочки і постільна білизна мають бути замінені на свіжі. На кухні з техніки обов’язкові духова шафа, СВЧ-піч і гриль, холодильник. Тарілок, виделок, чашок і ложок має вистачати щонайменше на 20% гостей, якби вони вирішили поїсти одночасно. З повним текстом положень можеш ознайомитися тут.

Скільки потрібно грошей, щоб відкрити хостел?

Розмір первинних інвестицій, як ти, мабуть, здогадався, сильно залежить від стартової точки. Якщо орендувати приміщення, то витрати складуть щонайменше 3 тис. грн. на 1 м2. З урахуванням середніх цін на ринку, середньої завантаженості койко-місць і економії на консьєрж-службі строк окупності складе близько двох років. Проте в Україні траплялися випадки, коли інвестиції окупилися вже за 9 місяців. Якщо ти зовсім не розбираєшся в темі, але прагнеш стати успішним хостельєром, можливо, тобі підійде варіант купівлі франшизи. Так ти отримаєш готовий бізнес із відкаліброваними стандартами.

Що з податками?

Спочатку, поки грошові надходження невеликі, далеко не всі реєструють ТОВ чи ФОП. У цьому сенсі власник невеликого хостела майже не відрізняється від господаря квартири, яка здається в подобову оренду. Але! Покарання за ухилення від сплати державних зборів ніхто не скасовував, і про це варто пам’ятати. За статтею 164 Кодексу про адміністративні правопорушення, за підприємницьку діяльність без реєстрації ухильнику загрожує штраф від 17 000 до 34 000 грн., а за повторного викриття чи отримання доходів у особливо великих розмірах — до 85 000 грн. Додатковий «бонус» — можлива конфіскація грошових коштів, продукції, засобів виробництва.

Якщо говорити про сплату податків, то якщо в людини є бажання відкрити хостел і працювати на законних підставах у якості «молодіжного готелю», я б порадив почати з відкриття фізичної особи-підприємця на спрощеній системі оподаткування третьої групи з вибором КВЕДу 55.10. Це дозволить платити 5% від прибутку за доходу до 7 млн грн. на рік. Оскільки хостели — це, найчастіше, дешеве житло, навряд чи в перший рік знадобиться перехід на загальну систему оподаткування.

Сергій Збожинський

юрист компанії VigoLex

Непрохані гості: до яких перевірок треба бути готовим власнику хостела

Планові перевірки, як не дивно, хостелу загрожують лише після його виходу з тіні. Контролюють діяльність «молодіжних» готелів, наприклад, органи зі справ захисту прав споживачів. Система інформування клієнтів про послуги, що надаються, має працювати добре, інакше штрафних санкцій не уникнути. Також перевірки неминучі за використання касового апарата. І зазвичай, такі візити представників податкової служби завершуються штрафами через недосконалість діючого законодавства. Не варто забувати і про перевірки з питань неоформлених співробітників, що проводяться підрозділами Держпраці, а також співробітниками органів місцевого самоврядування. Штрафи за цими пунктами солідні, тому краще не ризикувати.

Фото: shutterstock

Що буде, якщо вести хостельний бізнес «по-тихому»

Як зазначає Сергій Збожинський, юрист компанії VigoLex, саме так працює більшість хостелів в Україні. При цьому експерт підкреслює важливість того моменту, що якщо людині належить нерухомість на правах власності, то заборона такої діяльності буде доволі складним завданням, оскільки необхідне рішення суду. Проте траплялися і такі прецеденти. Так, за рішенням Оболонського районного суду міста Києва від 29.11.2019 у справі №756/14090/18, суд зобов’язав припинити використання квартири в якості хостела з наступною аргументацією: «Суд вважає, що функціонування даного «хостела» є незаконним, оскільки цивільним законодавством України передбачено, що квартира в багатоквартирному будинку призначена для постійного проживання, в той час як у вищезгаданій квартирі розташований «хостел», що викликає велику кількість незручностей і проблем для власників квартир у під’їзді, зокрема позивача, оскільки квартири позивача і відповідача розташовані поруч. Функціонування так званого «хостела» в житловому багатоквартирному будинку незаконне, порушує права позивача, інших власників і мешканців квартир у будинку АДРЕСА_8, через що пошкоджується майно спільного користування, спільний коридор постійно забруднений, поряд з під’їздом і в під’їзді мешканці хостела палять, розпивають спиртні напої, бешкетують, порушують санітарні норми і тому подібне. На цій підставі суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов’язання відповідача припинити використовувати квартиру АДРЕСА_1 в якості хостела. І в цій частині приймає рішення про задоволення позову». Проте судовий процес триває довго, та й рішення суду ще необхідно здійснити.

Також читай: «5 правил швидкого і вигідного продажу квартири: поради бувалого рієлтора».

Не знайшов у журналі статтю на тему, яка тебе цікавить? Надішли на пошту редактора свій запит, і ми обов’язково підготуємо матеріал для тебе: [email protected].

Слідкувати за нашими новинами буде зручніше, якщо підпишешся на Телеграм-канал.