Іглу по-новому: що таке купольні будинки, скільки вони коштують і чи є такі споруди в Україні

|

6 хв читання

|

403

Фото: odessamedia.net

Через незвичну округлу форму купольні будинки легко сплутати зі спорудами з фільмів про колонізацію Марса. Мешканці ж північних широт найпевніше впізнають у сферичних будівлях риси рідних іглу, юрт і яранг. Попри те, що їхні прообрази з'явилися ще на початку цивілізації, сьогодні будівлі у формі купола впевнено набирають популярність. Нумо розбиратися, які їхні особливості, плюси і мінуси, а також скільки коштуватиме спорудження купольного будинку в Україні

Хто придумав купольні будинки

Купольні, вони ж сферичні, будинки — не зовсім новий тренд. Ті самі іглу ескімоси будують століттями. Це ж стосується таких споруд, як чуми, яранги і вігвами. Принципи їх зведення схожі, і всі вони стійкі до вітрів, опадів, сейсмічних поштовхів.

У своєму сучасному вигляді купольні будівлі з'явилися відносно нещодавно, в 1940-х роках. Їхнім батьком вважають американського винахідника і архітектора Бакмінстера Фуллера. Він «розкроїв» сферичні споруди на трикутники, з яких монтувалася вся конструкція. Варто відзначити, що новатор працював над проєктом, що передбачав повну автономність і мінімальне споживання ресурсів.

Фото: static-sl.insales.ru

Незважаючи на революційність і оригінальність ідеї, сферичних будинків Бакмінстера Фуллера відомо лише два. Однак зерно для масового поширення будівництва з використанням «сотової» технології геній-архітектор посіяв. У 70-х роках купольні будинки нарешті здобули популярність. Будуються геодезичні куполи за принципом Фуллера і сьогодні.

Фото: dome4home.com.ua

Переваги купольних будинків

 1. Сферичні будівлі, споруджені за каркасною технологією, швидко збираються (на зведення будинку в середньому йде 20 – 30 днів) і розбираються. Для їх демонтажу не потрібна велика будівельна техніка.
 2. Їх можна будувати в будь-яку пору року — обмежень за температурним режимом немає.
 3. Сферичні споруди важать менше завдяки відсутності внутрішніх опорних перегородок, тому для них вистачить стрічкового чи пального фундаменту. На нестабільних ґрунтах стане в нагоді плитний фундамент. Звідси одразу два плюси — менші витрати на закладення фундаменту і скорочення бюджету на будівництво.
 4. Округла форма і, знов-таки, мала кількість внутрішніх перегородок дають більше корисного простору, якщо порівнювати купол з прямокутною будівлею з такою самою плямою забудови.
 5. Купольні будинки простіше опалювати: завдяки округлій формі в них добра аеродинаміка.
 6. Будинки-сфери краще витримують вітрове навантаження, вони сейсмостійкі.
 7. Форма купола дозволяє оптимально розташувати сонячні батареї на його гранях.

Фото: remontbp.com

Недоліки сферичних будинків

 1. У такому будинку складно запланувати хоча б одну квадратну чи прямокутну кімнату. Кутів у будинку буде менше, але на меблі доведеться витратити чимало. Найімовірніше, переважну більшість облаштування доведеться виготовляти на замовлення. Проте якщо ти завжди мріяв про помешкання не як у всіх, такий нюанс буде навіть виграшним.
 2. Якщо в купольному будинку протікатиме дах, разом з ним страждатимуть і стіни — доведеться ремонтувати всю конструкцію.
 3. Для оздоблення сферичних будинків активно використовують бітумну черепицю. Під час нагрівання — наприклад, спекотними літніми днями — цей матеріал виділяє неприємний запах, тому жити з відкритими вікнами буде не найкращою ідеєю.
 4. Під час встановлення вікон під самим куполом треба додатково потурбуватися про гідроізоляцію. За рахунок конструкції будівлі та розташування вікон опади будуть збиратися на склі, і вікно може почати протікати.
 5. Під час будівництва і ремонту, найімовірніше, буде більше відходів, адже листові матеріали зазвичай мають форму квадрата чи прямокутника.
 6. Якщо вибрати геодезичний купол, він вимагатиме трикутних вікон, а вони коштують дорожче за стандартні варіанти.
 7. Використати великоформатну плитку на стінах не вдасться. Найкращий формат плитки в купольних будинках — дрібна мозаїка.

Фото: topdom.info

За якими технологіями і принципами зводять сучасні купольні будинки?

Купольні будинки найчастіше зводять за каркасною технологією, їхній корпус виконують з металевих труб чи брусу. Для утеплення використовують мінеральну вату і пінопласт, піноскло, а також екоматеріали на кшталт висушених водоростей і джуту. Обшивають стіни листами фанери, ОСП. Є також технологія спорудження сферичних будинків з монолітного залізобетону (так зване купольне будівництво на основі пневмокаркасу), проте в нашій країні воно майже не зустрічається.

Для створення каркасних будинків використовують один з двох підходів:

 • Геодезичний купол. Будівлю збирають з трикутників у об'ємний багатокутник. Такі споруди добрі тим, що їхня конструкція вкрай стійка. Навіть якщо 35% елементів будуть пошкоджені під час, скажімо, урагану, будинок вистоїть. Ця ж особливість дозволяє не обмежувати себе в кількості вікон, причому встановлювати їх можна майже в будь-якій частині куполу. Щоправда, будуть вони виключно трикутними. Також до мінусів геодезичних куполів можна віднести необхідність встановлення конекторів, що фіксують балки в місцях стикування і перетину. Елементи ці недешеві.
 • Стратодезичний купол. Секції, з яких збирається будинок, мають форму трапеції. На відміну від геодезичних куполів, такі будинки обшивають по мірі їх збирання, а не після зведення опорної конструкції. Таке правило диктує форма конструкції та її елементів — стратодезичний купол погано переносить навантаження на скручування і стає міцним, коли грані обшиті та закріплені. Серед плюсів таких конструкцій відзначимо те, що їм не потрібні дорогі конектори, а також можливість встановлення звичайних вікон, меншу кількість обрізків після роботи з будматеріалами. А от перевстановити двері чи вікна за першої-ліпшої забаганки не вийде — спочатку треба робити розрахунок конструкції та перевіряти, чи потрібно зміцнювати ділянки, що прилягають до отвору.

Фото: ytimg.com

Скільки коштують купольні будинки в Україні?

Купольні будинки в нашій країні — поки що дивовижа. Втім, їх вже будує низка компаній, і якщо зробити усереднений розріз за ринком, отримаємо такі ціни:

 • Вартість квадратного метра за спорудження сферичного житла у форматі «під ключ»: близько 13 – 14 тис. грн.
 • Будинок площею 55 м2 (альтернатива однокімнатній квартирі, приблизний діаметр споруди — 8 м): близько 70 – 75 тис. доларів. Якщо брати лише коробку, а внутрішнім оздобленням і прокладанням комунікацій займатися самостійно, ціна буде майже вдвічі нижчою: 45 – 50 тис. доларів.
 • Будинок площею 65 м2, може бути споруджений на ділянці від 5 соток (приблизний діаметр споруди — 11 – 12 м): ціна коробки складе близько 55 – 60 тис. доларів, а будинку «під ключ» — 85 – 90 тис. доларів.

Фото: arch-shop.ru