Країна, яка живе казками Андерсена: особистий досвід переїзду до Данії українки Ольги Лаурсен

|

5 хв читання

|

224

Фото: shutterstock

Данія — це втілення європейського благополуччя: високий рівень життя, розвинена інфраструктура і, що характерно для всієї Скандинавії, високі ціни на товари та послуги. Але ця дорожнеча виправдана незабутніми враженнями, які ти отримаєш, коли відвідаєш Данію. Ольга Лаурсен розповіла редакції DimDim про життя в цій казковій країні

Історія переїзду

Я вийшла заміж за данця. З того все й почалося...

З Мартіном ми познайомилися ще в кінці 2015-го, і з того часу спочатку він, а потім і я часто відвідували одне одного. В 2017-му ми одружилися, і постало питання про переїзд. Але я довго не наважувалася, оскільки мені подобалося жити в Луцьку, працювати в гімназії та відчувати себе більш-менш реалізованою в житті.

Я розуміла, що доведеться почати все спочатку і легко не буде. Але в 2018-му все-таки наважилася на переїзд.

Чоловік має свій будинок у невеличкому данському селі на острові Фальстер. Розваг, порівняно з Луцьком, жодних: у селі є лише невелика піцерія і продуктовий магазин. 

Ситуація з мовою

Згідно з данськими законами, я могла жити в країні і чекати на візу (розгляд справи триває до 10 місяців), але не могла працювати протягом того часу. На щастя, вдалося влаштуватися на навчання в мовну школу, тому нудьгувала я недовго.

Данська мова чимось схожа на англійську, але вимова дуже складна. Зазвичай на вивчення мови дається три роки. Але мені вдалося осилити її за півтора, бо закінчила свого часу факультет романо-германської філології в Україні, і мови — це моє.

Поки навчалася, отримала візу і разом з нею — дозвіл працювати.

Робота

Без данської освіти роботу знайти непросто, але мені дуже хотілося нарешті почати заробляти, тому писала резюме і активно розносила їх по місту (10 км від нашого села).

Спочатку мені подзвонили з ресторану і запропонували роботу офіціантки. Радості не було меж! Але робота була непостійною і годин було мало. За місяць почала прибирати в магазині побутової техніки Power, а ще через трохи чоловік допоміг влаштуватися на роботу, що данською мовою називається omsorgsmedhjælper, тобто «соціальний працівник».

Зарплата саме в моїй приватній фірмі вище середньої, тому на оплату комунальних послуг та їжу йде лише 40% від того, що ми з чоловіком заробляємо (в нас спільний бюджет). Все інше відкладаємо або інвестуємо.

Фото: personal archive

Фото: personal archive

Ритм життя в Данії

Життя в країні дуже спокійне і... нудне. Особливо для мене — екстраверта. Тому постійно намагаюся чимось себе зайняти. Черговим викликом стала автошкола в Данії. Тепер на роботу їжджу вже не велосипедом, а власною автівкою (її собі тут дозволити може кожен, хто працює). 

За характером данці стримані та небагатослівні. У них не прийнято сваритися на публіці чи показувати свої емоції.

Сукні та beauty-послуги — не для данок

Стиль одягу в представниць жіночої статі в Данії переважно спортивний, і жінка в сукні — це швидше виняток, ніж норма.

Те ж саме і з послугами в beauty-сфері. Манікюр, педикюр, фарбування волосся — не для данок. Якщо салон є, то ним користується зовсім маленький відсоток жінок, ціни захмарні, а якість жахлива. Але я продовжую у своїх українських традиціях фарбувати волосся (сама), щодня робити макіяж. На манікюр ходжу до сусідки — українки Мар'яни, з якою мені дуже пощастило і яка є професіоналом своєї справи.

Вартість житла

Оренда квартири — від 16 000 грн. (у еквіваленті) на місяць. Купівля — від 2 млн грн. Найдорожче житло — в Копенгагені. Що далі від центру, то дешевше.

Наш будинок коштує 7 млн грн. Чоловік брав кредит на 30 років під 1,5%, коли його купував. Ми живемо за 140 км від Копенгагена, в селі Ескільструп.

Фото: shutterstock

Ціни на Інтернет, комуналку та продукти

Інтернет коштує 250 крон (1000 грн.) на місяць. Електрика — 5000 крон на рік (20 000 грн.), вода — 3000 – 4000 крон (12 000 – 16 000 грн.).

Продукти дорогі, якщо порівнювати з українськими цінами, але дешеві, якщо співвідносити з данською зарплатою. Наприклад, кілограм картоплі коштує 60 – 80 грн., буханка хліба — 40 – 60 грн. Фрукти продаються поштучно. Банан — 8 грн. незалежно від розміру.

Найдорожчими є горіхи та морепродукти. 

Кухня

Їжу готуємо переважно вдома. У кафе і ресторанах дорого і... несмачно. Після наших українських ресторанів дуже важко звикнути до пасти (макаронів) у салатах і фаршу в піці. А ще до страв скрізь додають цукор. Уявіть собі солодкий оселедець і картоплю в карамелі. 

Національна страва — smørrebrød (бутерброди). Звучить примітивно, але вигляд має привабливий і смакує дуже добре. Данці їдять гарячі страви лише на вечерю. Сніданок і обід — бутерброди або холодна вівсянка.

Фото: personal archive

Фото: personal archive

Погода в Данії

Погода в країні сира, вітряна і дощова. Сонячних днів небагато, тому в населення брак вітаміну D і часто бувають депресії.

Культурні пам’ятки

Візитна картка Данії — Русалонька (The Little Mermaid). Це бронзова статуя Едварда Еріксена, що зображує русалку, яка стає людиною. Скульптура встановлена на скелі біля набережної в Копенгагені. Висота її становить 1,25 м, а вага — 175 кг. 

Чи подобається в Данії?

Відповідь неоднозначна. Напевно, більше подобається, ніж ні. Цікаво долати виклики, які ставить переді мною життя в цій країні, адже так класно вивчати світ і пізнавати саму себе!

Читай також: «Особистий досвід життя в Норвегії від Анни Миронової».

Шукаєш квартиру мрії в Україні? Хутчіш зазирни до нашого каталогу DimDim.