Хто в домі господар — орендар чи орендодавець: визначаємо зони відповідальності при оренді житла і права кожного

|

5 хв читання

|

381

Фото: shutterstock

Дім — це місце, де хочеш почуватися комфортно і безпечно, одним словом — як за кам'яною стіною. А якщо придбати власне житло поки не вдалося, чи можливо перетворити орендовану квартиру на ту саму «фортецю», хоча й тимчасову? Поговоримо про те, які конфлікти найчастіше виникають між наймачами і орендодавцями та чи можна їх уникнути

Не кожен може або бажає придбати власне житло, проте почувати себе як вдома там, де мешкаєш, — зовсім інша справа. І якщо в разі власної квартири перешкод до цього жодних, то орендарям з самого початку варто розділити зони відповідальності з власником «фортеці», щоб потім не довелося захищатися під час її «штурмів». Останні легко пояснити прагненням господаря вберегти свою власність, адже історії з квартирантами трапляються вельми сумні. Але ми вже розповідали, що власник житла не може заборонити наймачу абсолютно все і має діяти в межах закону.

Щоб уникнути конфліктних і казусних ситуацій, де своє, а де — чуже, краще визначити на березі, до укладення договору оренди. Розглянемо основні причини, з яких виникають суперечки між орендарями і власниками житла, а також можливі способи їх вирішення.

Що робити з чашками в серванті: обговоріть наявність «зайвих» речей у квартирі

Старі картини, сервізи часів СРСР, давно забуті книги, предмети інтер'єру… Чого тільки не знайдеш у квартирах, що пропонуються в оренду. Якщо ти звик змінювати простір під себе і не терпиш зайвих речей в оселі — не соромся уточнити, чи можливо звільнити територію від непотребу. Інакше після укладення договору оренди доведеться відповідати за збереження всіх речей, що були передані в користування разом із житлом. Переставити або сховати раритет подалі тобі ніхто не заборонить, а от самовільно позбавитися його — це зовсім інша справа.

До речі про договір оренди. Під час складання опису майна важливо вказувати стан речей максимально точно і фіксувати їхню приблизну вартість (для техніки, наприклад, з цією метою вказується модель і рік випуску, серійний номер). Перелік майна додає розуміння, скільки коштуватиме ремонт або заміна меблів чи інших предметів, зіпсованих з вини квартиранта.

Фото: shutterstock

Письмове підтвердження матеріальних витрат

За законом всі покращення в квартирі орендар робить за власний кошт. Наприклад, якщо він забажав оновити шпалери чи пофарбувати стіни в інший колір, а власник житла не проти. Проте згодом, після ремонту, може виникнути незручна ситуація: квартира отримала кращий вигляд, її ціна на ринку зросла, тому власник вирішує підняти вартість оренди. Такі випадки трапляються, тому всі фінансові моменти краще передбачати в договорі.

Щоб не виникало суперечок у майбутньому (особливо якщо до цього є передумови), передання платежів за оренду краще фіксувати через розписку. Підтвердження оплати забезпечить твій спокій на випадок, якщо орендодавець вирішить розірвати договір достроково і вибере причиною несвоєчасні платежі за квартиру.

Фото: shutterstock

Всі зустрічі та перевірки — за попередньої домовленості

Прагнення орендодавців захистити свою власність від нечупар і шахраїв цілком виправдане, проте іноді воно заходить занадто далеко. Наприклад, коли власник відвідує квартиру без відома квартиранта і за його відсутності або встановлює камери відеоспостереження без повідомлення про це другої сторони. Так робити не можна, всі візити мають бути погоджені.

Коли винаймаєш квартиру, ти маєш право на недоторканність особистого життя, так само як і на заміну замків — хтозна, в кого можуть бути ключі від дверей. У разі оренди житла завчасний дзвінок і погодження зустрічі — це як стукати в двері перед тим, як увійти. Повагу до особистих кордонів ніхто не відміняв — ані з юридичного, ані з психологічного погляду.

Фото: shutterstock

Чи все добре з комунальними платежами?

За замовчуванням за комунальні послуги платить той, хто мешкає в квартирі, тобто наймач. Якщо передбачено інше, то всі деталі треба відобразити в договорі оренди. А крім того, задокументувати підтвердження власника, що житло, яке він здає, не обтяжене боргами за електроенергію, газ, опалення тощо. Задля власного спокою можеш попросити надати оплачені квитанції, а ще краще — довідку про відсутність заборгованостей перед комунальними службами.

На момент в’їзду варто зафіксувати покази лічильника, а на майбутнє (раптом господар забуде або умисно не буде платити за рахунками) варто прописати в договорі відповідальність орендодавця щодо цього. Наприклад, якщо за борги вимкнуть електроенергію, хоча ти вносив усі платежі вчасно.

Розмірковуєш щодо квартири в новобудові? Дивися поточні пропозиції від українських забудовників у нашій базі. А тут ми публікуємо оголошення про оренду житла.