Куди вже вище? Що буде з цінами на нерухомість восени 2021

|

6 хв читання

|

888

Фото: shutterstock

Початок осені не лише приніс із собою прохолоду, а й поставив питання: чи вигідно зараз купувати квартиру або варто почекати кращих часів? Розповідаємо, як почувається український ринок житла сьогодні та з яким настроєм, ймовірно, зустріне прийдешню зиму

Поточний стан ринку житлової нерухомості в Україні: з чим входимо в осінь

З послабленням карантинних обмежень, пов’язаних з епідемією коронавірусу, український ринок нерухомості почав оживати. Та ще й як! Незважаючи на не найкращу ситуацію в країні та туманне економічне майбутнє, ціни на квартири помітно підтягнулися. Передбачення скептиків, які вважали новини про майбутнє подорожчання квадратних метрів у новобудовах маніпуляціями з боку забудовників і їхнім прагненням підігріти купівельний інтерес, не виправдалися.

Фото: shutterstock

Ціни до осені зросли в усіх класах і сегментах

В середньому від початку року «квадрат» додав у вартості 16 – 17%, повідомляє «Мінфін». Якщо зазирнути до статистики АН «Благовіст», побачимо, що наразі середня вартість житлового квадратного метра в столиці дорівнює $1900 проти 1730 на старті поточного року. За підсумками серпня 2020 цей показник дорівнював $1700, аналогічного місяця в 2018-му — $1510. Якщо ж перевести фокус на поточні ціни на квартири, то середня вартість однокімнатних, за даними агентства, складає $95 800, двокімнатних — $131 500, трикімнатних — $209 500. Мінімум, за який можна придбати житло в столиці, — $24 400. Такий вигляд має загальний розріз за ринком.

Що стосується даних за сегментом новобудов, то згідно з підрахунками аналітиків інвестиційно-девелоперської компанії City One Development, за останні 6 місяців середня вартість «квадрата» збільшилася на 16,2% і сягнула позначки $1705. Менше за інші в ціні додали елітні апартаменти, результат яких — плюс 9% ($3571). На позиції «золотої середини» опинилися економ- і комфорт-клас із результатом 15% ($978) и 17% ($1205) відповідно. Найбільше цінове зростання показав бізнес-клас, який додав 22%. Поточна вартість квадратного метра в таких об’єктах — $2252.

Пожвавлення купівельного попиту торкнулося не лише квартир, а й приватних будинків

За словами голови київського відділення АСНУ, за квітень-липень 2021 року на заміському ринку Києва уклали майже на 30% більше угод порівняно з аналогічним періодом минулого року. Найпопулярнішими в покупців виявилися об’єкти біля водойм і лісів, розташовані не далі, ніж за 15 км від столиці. Найпопулярніша площа будинків і котеджів з даної групи — в межах 120 – 150 м2. Також не позбавлені уваги інвесторів дуплекси і таунхауси площею 100 – 150 м2. Ринок, зі свого боку, згідно з інформацією консалтингової компанії «Увекон», переважно пропонує на продаж будинки до 100 м2. Таких понад половина в загальному потоці пропозицій. Найбільш обмежений вибір — серед великих особняків площею від 300 до 600 м2: їхня частка не перевищує 5%. Решта обсягу пропозицій — за будівлями від 100 до 300 м2. Приватні будинки в питанні активного укладення угод підтримали квартири, але тут зростання склало близько 6%.

Фото: shutterstock

Що буде з цінами найближчим часом?

На думку експертів, зростання цін на житло в Україні восени продовжиться і дійде піка до кінця року, коли сягне планки плюс 15 – 20% до поточних показників (у гривневому еквіваленті). Немала вірогідність втілення прогнозів у реальність обумовлена низкою причин.

По-перше, подорожчали будівельні матеріали: вартість деяких з початку року зросла до 60%. Це стосується, наприклад, арматури. Деревина ж взагалі подорожчала у 2,5 рази. Логічно, що кожен стрибок цін на цемент, метал чи кабельну продукцію планомірно призведе до зростання цін на квартири в новобудовах. 

Фактор другий — високий купівельний попит. Підігрівання інтересу з боку інвесторів пов’язане не стільки з феєрверком привабливих акцій від забудовників чи дуже доступними цінами, скільки з нестачею пропозицій. Якщо ціни на житло останнім часом «піднеслися духом», то обсяги здачі житла та його будівництва не можуть похвалитися зростанням. На тлі передбачуваного 2019-го в 2020 році в Україні введення новобудов у експлуатацію скоротилося майже наполовину. Крім того, минулого року житла збудували загальним обсягом лише 65 000 квартир. Поряд з несподіваною пандемією причиною стала провальна реформа Державної архітектурно-будівельної служби, що затягнула терміни здачі готового житла. Частково винні й самі забудовники, які вирішили відкласти старт продажів нових проєктів. Ще одним фактором стало прагнення громадян «прилаштувати» готівку, що накопичилася: поки до капіталів з усією пильністю не придивилася податкова і щоб врятуватися від інфляції.

Пунктом три, мабуть, слід вказати невизначеність щодо як імовірного локдауна, так і самопочуття національної економіки загалом. І не тільки: взяти хоча б ситуацію з сумнозвісними «Аркадою» і «Укрбудом». Кожна дія залишає свій слід, і у випадку зі згаданими компаніями наслідки такі, що інвестори втратили інтерес до купівлі квартир на етапі котловану. Відповідно, забудовникам доводиться перебудовувати схеми фінансування об’єктів: замість грошей інвесторів вони залучають банківські кредити. Як результат, нерухомість додає в ціні, бо її будівництво дорожчає. Стрибки валютних курсів, нові хвилі коронавірусної інфекції, запровадження нових податків — кожен з цих факторів може вплинути на стан ринку житла. Наскільки сильно і чи точно — покаже час.

Читай також: «Азбука інвестора: що таке класи наслідків і як ними користуються шахраї».

Щоб бути в курсі останніх новин, не забудь підписатися на наш Телеграм-канал, а квартиру мрії шукай у нашому каталозі DimDim.