Ландшафтний дизайн за правилами: облаштовуємо двір приватного будинку

|

5 хв читання

|

558

Фото: roomble.com

Продуманий і організований ландшафтний дизайн двору повинен доповнювати природну місцевість і продовжувати внутрішнє оформлення будинку. Дизайнер інтер’єру Володимир Дєдов розповів, як спланувати ландшафт подвір’я, правильно відокремити зони, озеленити і декоративно освітлити територію

Планування ландшафтного дизайну: основні критерії

Безпосередньо ландшафт починаємо планувати при проєктуванні будинку, коли розробляємо генплан. Вже на цьому етапі закладаються всі основні зони, які підпорядковуються характеру самої ділянки та нашим потребам. 

Критерії насправді дуже прості: оформлювати потрібно так, щоб було красиво, зручно, комфортно і функціонально. 

Головне — не відриватися від природи, якщо говорити в загальному сенсі. Але якщо в тебе є амбіції відтворити Висячі Сади Семіраміди або парк Версаля, варто підготуватися. Для початку потрібно вибрати відповідну ділянку і врахувати наступне: 

  • орієнтацію по сторонах світу
  • грунт. Геологія теж повинна бути зрозумілою, щоб ти знав, що і де садити

Проте одразу зазначимо, що ландшафтний дизайн  це не тільки рослини. 

Фото: roomble.com

Зонування простору

Одне з найважливіших правил — розуміти, що не обов'язково чітко виділяти три основні зони: гостьову (вхідна група), громадську (будинок і обслуговування) і приватну. Вони можуть переплітатися і поєднуватися найнесподіванішим чином.

Головну увагу потрібно звернути на те, як ти будеш жити на конкретній ділянці. Також подумай про те, як на тебе зі сторони дивитимуться сусіди. Звичайно, можна зробити так, щоб вони на тебе не дивилися, але ти повинен розуміти, що живеш не в лісі або пустелі. Дивитися будуть навіть на 5-метровий паркан, і енергія тоді буде не найприємнішою.

Ділянка і ландшафтний дизайн — це як режисура. Коли ми, наприклад, ідемо по якійсь стежині, нам не обов'язково бачити її завершення або те, куди вона веде. Проте в нас не повинно бути сумнівів, що вона веде саме в те місце, куди ми рухаємося. Тобто на її вигинах і поворотах можуть бути якісь замикання, перспективи, малі архітектурні форми, камені, композиції з рослин — вона не повинна бути абсолютно прямою, як алея з червоною доріжкою. Має бути досить природно, хоча я ні в якому разі не проти прямих ліній у ландшафті.

Володимир Дєдов

власник дизайн-студії DV design, магістр архітектури, дизайнер інтер’єру

Декоративне відокремлення зон

Найчастіше для відмежування зон використовують альтанки, перголи, навіси з виноградом, декоративним плющем і різними виткими рослинами. Можна створити дуже багато цікавих, різноманітних — і не обов'язково декоративних зон. Наприклад, сад японських каменів — місце хоч і декоративне, але сповнене глибокого сенсу.

Фото: 3ddd.ru

Озеленення двору

Рослин може бути як багато, так і мало. Це залежить від внутрішнього відчуття і від самої ділянки.

Можна розглядати рослини як огорожу, як паркан, і в цьому немає нічого поганого. Дерева, що мають бути в обов’язковому порядку, — дуб, береза і калина. Також повинні бути трави, такі як м'ята, меліса та інші.

Володимир Дєдов

власник дизайн-студії DV design, магістр архітектури, дизайнер інтер’єру

Парадну гостьову частину ділянки ти можеш зробити схожою на міський ландшафт: підстрижена трава, пара квіточок і кілька штамбових дерев. 

Якщо до ландшафту, озеленення і власне дендрології підходити хоча б із часткою професіоналізму і розсудливості, то відразу не виникає проблем, щоб підпірні стінки зробити дерев'яними. А якщо ми такі сміливі, то тоді можемо зробити і приховане вимощення. Тобто в нас трава буде підходити безпосередньо до будинку, цоколю і ще деяких інших цікавих штук.

Володимир Дєдов

власник дизайн-студії DV design, магістр архітектури, дизайнер інтер’єру

Найголовніше — не ділити рослини на цінні та нецінні, адже бур'яни — це теж природа. Якщо будеш створювати щось на кшталт ботанічного саду, то закохаєшся в дендрологію і знатимеш усі періоди цвітіння трав, квітів та інших рослин. 

Декоративне освітлення фасаду будинку

Головне, щоб освітлення не перетворилося на новорічну ілюмінацію, за якою навіть неба не видно. Не варто забувати і про функціональне освітлення, що буде проводити тебе по доріжках і стежках. Це можуть бути як маленькі стовпчики, так і великі, або взагалі не стовпчики. Не варто навішувати надто багато джерел освітлення на фасад: повинно бути м'яко і затишно. Ключовий принцип — що простіше, то краще. 

Якщо ти готовий до креативу, можеш створити ландшафтний дизайн власноруч. В нетрях Інтернету знайдеться багацько варіантів. Коли підходиш до питання професійно, можна вирішити всі завдання: і з рельєфом, і з дендрологією, і з автоматичними системами освітлення, водовідведенням для поливу, очищенням тощо.

Мене завжди вражали фахівці, які «роблять» ландшафтний дизайн, чи працюють тільки з фасадами будівель, чи створюють тільки планування або проєктують лише будинки. Це все одно що лікар, який лікує голову, гадки не має, що в людини є інші частини тіла, які теж можуть боліти.

Володимир Дєдов

власник дизайн-студії DV design, магістр архітектури, дизайнер інтер’єру