Легендарне місто кораблів: 10 цікавих фактів про життя в Миколаєві

|

5 хв читання

|

254

Фото: shutterstock

Історія Миколаєва сповнена загадок і неймовірних фактів. Особлива атмосфера, широкі вулиці, гарна архітектура, море і берег лиману... Редакція DimDim зібрала цікавинки про місто — визначні локації, бувальщини та легенди, які надихнуть тебе провести тут вихідні та повернутися не один раз

1

Символічна назва

Місто назване на честь Святого Миколая — покровителя моряків. Саме в День Миколи війська Російської імперії завоювали турецьку фортецю Очаків у 1788 році. Наступного року на Інгулі почали зводити місто, яке вирішили назвати ім’ям шанованого християнського святого.

2

Миколаїв — місто кораблів

Перший корабель, побудований у Миколаєві, спустили на воду в 1790 році. 46-гарматний фрегат назвали на честь покровителя міста — «Святий Миколай». Він прослужив лише 11 років і був проданий Неаполю за 11,5 тисяч дукатів. На Флотському бульварі можна побачити зображення фрегата і прочитати його історію.

Фото: cfts.org.ua

3

Незвично широкі вулиці

Хто був у Миколаєві, не міг не помітити прямі широкі вулиці, нетипові для наших міст. Місцеві мешканці мають свою версію — вулиці в Миколаєві будувалися такими, щоб зручно було перевозити величезні колоди для кораблів. Проте миколаївські краєзнавці стверджують, що це вигадка — хоча майже кожен миколаївець в дитинстві таке чув і приймав за правду. Найімовірніше, прямі та широкі вулиці Миколаєва — це просто риса містобудівного планування, характерного для епохи класицизму. Так само тоді будували й інші нові міста Російської імперії.

4

Рекордне місто

Миколаїв тримає кілька рекордів. Наприклад, підйомна частина розвідного Інгульського мосту, розташованого на точці злиття річок Інгул і Південний Буг, — найбільша в Європі. Міст реконструювали, тому він має сучасний вигляд. 

Наступним у Миколаєві з’явився Варварівський міст, збудований на місці старої переправи. Зараз це єдиний в Україні міст, розведення якого виконується горизонтально з поворотом на 90 градусів.

Також у Миколаєві розташована найдовша пішохідна вулиця в Україні — Соборна, що веде до набережної. 

Фото: wikipedia.org

5

Миколаїв — місто освічених людей

Вже в кінці XVIII століття в місті почали активно відкриватися навчальні заклади — Чорноморське штурманське училище, чоловічі та жіночі гімназії. Не дивно, що зараз у Миколаєві багато освічених фахівців і справжніх майстрів своєї справи.

6

Миколаївська астрономічна обсерваторія

У 1821 році в місті відкрилася обсерваторія. Вчені, які працювали тут, зробили важливе відкриття — побачили малу планету Сонячної системи під номером 8141. Над назвою, звичайно ж, довго думати не довелося. Тепер десь у Космосі навколо Сонця обертається ще один Миколаїв.

Миколаївська астрономічна обсерваторія знаходиться в центрі, на висоті 52 метри над рівнем моря. Це найвища точка міста.

Фото: i-love-ukraine.vpoltave.net

7

Візитна картка Миколаєва — Музей суднобудування і флоту

Це єдиний музей подібної тематики в Україні. У ХІХ столітті будівля була помешканням та канцелярією головнокомандуючих Чорноморського флоту. У 12 залах розмістили близько 3 тисяч експонатів. Папери, фотографії, нагороди та особисті речі моряків розповідають про їхні походи та подвиги, допомагають простежити розвиток судноплавства і суднобудування.

Тут ти зможеш побачити близько 100 моделей кораблів, залишки суден, знайдених на дні Чорного моря та південних річок, стародавні карти, навігаційні пристрої, унікальні документи, колекцію зброї.

8

Зоопарк, який не залишить байдужим

Один з найкращих зоопарків в Україні — саме Миколаївський. Дітей він точно не розчарує. Тут можна побачити більше 100 видів птахів, 79 видів ссавців, рептилій, риб. Плануй на відвідування зоопарку не менше 2,5 – 3 годин, бо він досить великий — площа складає 18 га.

Фото: svidok.info

9

Український «Діснейленд»

Дитячий парк розваг у місті справді нагадує Діснейленд. Потрапити сюди — мрія кожної дитини. Тут на неї чекають атракціони, розваги, морозиво, море відпочинку та позитивних емоцій. А також фігури казкових персонажів біля казкових будиночків. Дорослі відвідувачі теж поринуть у безтурботне чарівне дитинство. 

У святкові дні тут проходять турніри середньовічних лицарів, вистави та концерти. Містечко з фортецями, кораблями, потягами, фонтанами і автодромом уже більше 30 років гостинно приймає всіх і кожного.

10

Миколаїв — місто наречених

Ти, мабуть, неодноразово чув, що Миколаїв ще кличуть «містом наречених». Звідки з’явилася така слава? 

З часів Потьомкіна, губернатора Таврійського, Миколаїв можна було назвати «містом женихів», оскільки будували його чоловіки-корабели, яких звозили «за тридев'ять земель» до пустельної місцевості. Нестача прекрасної статі відчувалася дуже сильно, і багато хто втікав з міста. Тоді князь знайшов вихід: з усіх навколишніх сіл у місто почали звозити вродливих дівчат. 

Легенда свідчить, що знайомство проходило так: чоловіків і панянок вишиковували один навпроти одного на Адміральській площі. Утворювалися пари, і тут же влаштовувалися масові весілля: молоді вирушали вінчатися до церкви.

Сьогодні біля місцевого загсу встановлено пам'ятник нареченій. Та це не дівчина з потьомкінських часів, а наша сучасниця в короткій сукні, босоніжках та з квіткою. Через сумний вираз обличчя скульптуру кличуть «пам'ятником покинутій нареченій». Навіть народилося повір'я, що якщо закохані потруть фату дівчини, то вони ніколи не розлучаться.

Фото: sreda24.ru

А ти бував у Миколаєві? Чим вразило тебе місто?  

Знайти квартиру мрії по всій Україні допоможе DimDim.