Майже як «Лего»: чим приваблюють будинки контейнерного типу і скільки вони коштують в Україні

|

6 хв читання

|

353

Фото: remoo.ru

Контейнерні будинки прийшли до нас нещодавно і до останнього часу сприймалися як побутівки чи непоказні будиночки, де можна провести дві-три ночі на дачі. На Заході ж такі швидкоспоруджувані будівлі користуються популярністю вже давно, зокрема й для постійного проживання. Ми вирішили дізнатися, які плюси та мінуси в будинків-контейнерів, чи можна в них зимувати і скільки вони коштують в Україні

Що таке контейнерний будинок?

Будинки-контейнери збираються подібно до дитячого конструктора. У якості «пазлів» використовують готові модулі, вони можуть бути як з дерев’яним, так і з металевим каркасом. Також беруть морські контейнери. У США, наприклад, великою популярністю для облаштування модульного житла користуються 40-футові контейнери (найбільші).

Особливості різних типів модулів, що використовуються для контейнерних будинків:

  • З дерев’яним каркасом. Виграють з точки зору вентиляції, проте без додаткового утеплення для постійного проживання в наших широтах навряд чи підійдуть, навіть якщо ти не надто теплолюбний.
  • З металевим каркасом. Мають кращу теплоізоляцію (проте влітку можуть сильно нагріватися) порівняно з дерев’яними модулями, однак їх можна порівняти з термосом. Щоб будинок «дихав» і жити в ньому було комфортно, доведеться потурбуватися про якісну вентиляційну систему.
  • Морські контейнери — найбільш бюджетний варіант на перший погляд. Та насправді це лише каркас, який потрібно вдосконалювати: позбутися старої фарби (для захисту від води і солі контейнери вкривають спеціальними сумішами, що можуть бути шкідливими для здоров’я), монтувати електропроводку і вирішувати питання з теплоізоляцією, обшивкою. Самостійно з таким завданням впорається далеко не кожен, найімовірніше, буде потрібна допомога фахівців.

Фото: yachtsreview.com

Як збирається будинок-контейнер?

Конструктивно будь-який блок-контейнер являє собою великий прямокутний короб з плоскою покрівлею. Він може бути цільним (зварним) чи розбірним. В останньому випадку варіативність планувань більша, бо за рахунок поєднання модулів можна створювати будівлі різної складності та квадратури. Максимальна їхня висота зазвичай обмежується трьома ярусами. Для краси і з метою розширення корисного простору до конструкцій з контейнерів додають каркасні прибудови. Можна спорудити і традиційну горищну покрівлю, було б бажання і бюджет. З облицюванням теж можна гратися. Причому так, що ніхто не здогадається, що перед ним створений за кілька днів мобільний будинок-контейнер, а не, скажімо, цегляний котедж. До речі про строки, на виготовлення модулів зазвичай іде до тижня, а збирання конструкцій інколи займає лише кілька годин. Тут все залежить від обсягу і складності проєкту.

Спорудження контейнерних будинків відбувається приблизно за таким сценарієм:

  • Облаштування фундаменту (капітальний не потрібен, достатньо дорожніх, бетонних блоків чи гвинтових паль).
  • Доставка контейнерів до місця встановлення.
  • Монтаж модулів на підготовлений фундамент.
  • Підключення комунікацій.
  • Оздоблювальні роботи (можна замовити і вже готові модулі з внутрішнім і зовнішнім оздобленням у форматі «під ключ»).

Фото: house.24tv.ua

Плюси і мінуси «швидких» модульних будинків

Як ти вже, мабуть, здогадався, головний козир контейнерних котеджів — це швидке збирання. Кілька днів — і ти у власному новому будиночку. Проте якщо забажаєш облаштувати просторіше помешкання, чекати доведеться довше. Ще один варіант, якщо житло потрібне просто зараз, — купити і облаштувати одну-дві секції, а пізніше провести апгрейд. Добудовувати блоки можна як горизонтально, так і вертикально. Погода не стане на заваді: контейнери виготовляються герметичними, і їх можна монтувати що влітку, що взимку чи восени.

Також до переваг будинків-контейнерів можна додати їхню відносно невелику вартість, якщо порівнювати з іншими будівельними технологіями. Мінімальна цінова планка в Україні на контейнерні будинки «під ключ» — 5000 грн. за квадратний метр. Якщо плануєш робити будинок з морського контейнера, то вартість основи коливається в межах 900 – 2000 доларів.

У середньому вартість контейнерних будинків на 30% нижча за цегляні.

Тепер про дьоготь. Головний мінус модульних будинків — це низька теплоізоляція. Для південних країв цей фактор не грає визначальної ролі, а от для життя в українських широтах — ще й як. Поки не всі виробники випускають «зимові» контейнери, тому питанню додаткової ізоляції варто приділити особливу увагу.

Ще один важливий момент: під час облаштування будинку з морських контейнерів слід враховувати, що їхня висота невелика. Якщо ти забажаєш відтворити в такій споруді «сталінські» стелі, це навряд чи вдасться. Після утеплення стелі та підлоги максимум, на який можна розраховувати в разі 40-футового контейнера, — 2,35 м.

Фото: remoo.ru

Чи не тісно: наскільки комфортно жити в контейнерному будинку

Щоб було простіше намалювати в голові картинку і прикинути об’єм будинку-контейнера, можна обчислити простір у морських контейнерах. Кожен їх бачив хоча б раз, навіть якщо не наживо. Отже, для прикладу візьмемо популярні у США 20- і 40-футові контейнери.

Будинки з морських контейнерів у Сполучених Штатах популяризував архітектор Адам Калкін. Незвичайне житло він створив у якості творчого експерименту. 20 років потому подібні споруди користуються популярністю не лише в США, а й у Японії, Новій Зеландії, деяких європейських країнах.

Внутрішні габарити 20-футового контейнера становлять 2,33х5,86х2,19 м. Віднімемо від цього простір на внутрішню обшивку з оздобленням і отримаємо десь 30 м3 корисного об’єму. В 40-футового контейнера розміри солідніші: 2,4х12х2,35 м (загальний внутрішній об’єм дорівнює 67,5 м3). З двох-трьох таких блоків можна спорудити будинок загальною площею 120 м2.

Фото: remoo.ru

Простору одного контейнера достатньо для облаштування однієї спальні, кухонної зони і повноцінного санвузла. Вигляд це матиме приблизно такий:

Фото: m-strana.ru

Якщо з’єднати пару блоків, то будинок вийде просторіший, його площа буде співставна з розмірами квартири. Крім спальної кімнати і санвузла таке житло матиме і кухню-вітальню.

Фото: m-strana.ru

А якщо розмістити контейнери паралельно і звести між ними каркасну прибудову, отримаємо досить стильний і немаленький котедж.

Фото: remoo.ru

Що цікаво, контейнери можна розміщувати не лише поруч чи безпосередньо один над одним, а й із невеликим зміщенням. Щоправда, для цього підходять виключно великі модулі, інакше споруда завалиться, неначе картковий будиночок.

Фото: zapodlico.ru