Податок на нерухомість: хто і скільки має платити за рідні «квадрати»

|

6 хв читання

|

466

Фото: shutterstock

Ти міг особисто не стикатися зі сплатою податку на «зайву» нерухомість, проте, ймовірно, чув про нього з новин. Нумо розбиратися, хто і коли має вносити обов’язкові платежі за володіння житловою площею. А також дізнаємося, чи є міра покарання для тих, хто не дочекався квитанції, проте вирішив не проявляти ініціативу щодо її отримання у відповідних органах

У своїй першій версії податок на нерухомість в Україні набув чинності 1 січня 2013 року. Як і зараз, його дія регламентувалася статтею 266 Податкового кодексу. На той момент, а точніше в період з квітня по липень 2013-го, платниками податку були власники квартир площею від 120 м2 і будинків від 250 м2. Також обов’язкові внески до державної казни потрібно було робити громадянам, які володіли кількома об’єктами нерухомості. Цікаво, що в цьому випадку площа не була визначальним фактором — навіть якщо вона не дотягувала до встановленої мінімальної планки, сплату податку була неминучою. У розрахунок брався лише один з об’єктів, проте враховувався кожний його метр — не лише «зайві» квадрати…

З моменту появи податок на нерухомість зазнав низки суттєвих змін, та, як і раніше, не викликає особливого захвату в пересічних українців. Воно й зрозуміло: хто бажає оплачувати зайві рахунки. А проте «власність зобов’язує» і бюджет сам себе не наповнить. До речі, Міністерство доходів і зборів оцінювало користь від податку на нерухомість для держказни в розмірі 75 млн грн. за результатами надходжень в 2013 році.

Кому потрібно платити податок і як визначається розмір збору?

Податок на нерухомість стосується фізичних і юридичних осіб, громадян України і нерезидентів. Головний орієнтир за виявлення необхідності платити збір у казну — факт володіння правами на житлову чи нежитлову нерухомість. Є винятки із загальних правил, про них розповімо нижче.

Податок на нерухомість нараховується на квартири площею більше 60 м2 і приватні житлові будинки площею більше 120 м2. Якщо платник податку володіє двома чи більше об’єктами, враховується їхня сумарна площа. В такому разі треба буде платити за кожний квадратний метр, що перевищує нормативну планку, встановлену на рівні 180 м2. Тобто оплачувати потрібно так звані «зайві квадрати».

Тепер до прикладів. Припустимо, що в твоїй власності перебуває квартира загальною площею 90 м2. Тоді податок на нерухомість буде нараховуватися лише на «зайві» 30 м2. З приватними будинками діє аналогічна схема розрахунку. Для кількох об’єктів підхід буде таким: додаємо всі площі та віднімаємо від суми 180. У результаті нескладних обчислень отримаємо число квадратних метрів, за які треба платити податковий збір.

З мінімальними габаритами визначилися, проте є ще «податок на розкіш» на особливо велику нерухомість. Щодо останньої математика така: якщо площа квартири перевищує 300 м2, а будинку — 500 м2, то доведеться сплачувати ще плюс 25 000 грн. щороку.

Фото: shutterstock

На яку нерухомість не розповсюджується податок

 • Будівлі, де розташовані дитячі будинки сімейного типу.
 • Споруди, що визнані аварійними, непридатними для проживання.
 • Гуртожитки.
 • Житлова і нежитлова нерухомість, що перебуває в державній власності або права на яку належать органам місцевого самоврядування чи неприбутковим організаціям, що фінансуються за рахунок державної/місцевої казни.
 • Будь-яка нерухомість, розташована в зонах відчуження / обов’язкового відселення.
 • Житло, що належить учасникам АТО та їхнім сім’ям.
 • Будь-яка нерухомість, що належить громадським організаціям інвалідів чи підприємствам, що записані за такими.
 • Споруди для с/г діяльності, що належать товаро- і сільгоспвиробникам.
 • Промислові, виробничі, складські будівлі та споруди.
 • Нежитлова нерухомість, що використовується малим та середнім бізнесом, який веде діяльність на ринках і в малих архітектурних формах. 
 • Будинки, квартири та їхні частки, якими володіють: діти-сироти, діти без батьківської опіки та діти-інваліди, яких виховують самотні матері.

Коли і скільки потрібно платити?

Як пояснює Сергій Збожинський, адвокат компанії VigoLex, головним чином треба знати, що податок нараховується за попередній календарний рік і має бути пред’явлений до сплати до 1 липня наступного календарного року за ставкою, що встановлюється органом місцевого самоврядування, однак не може перевищувати 1,5% від мінімальної заробітної плати (для Києва цей показник дорівнює 1%). Оскільки податок нараховується за попередній рік, розмір мінімальної заробітної плати також береться за попередній рік.

Для наочності візьмемо за приклад квартиру площею 100 м2. До 1 липня 2021 року тобі мало надійти повідомлення з податкової, що час платити за рахунками. А саме, сплатити податок за підсумками 2020 року. Ставка податку плаває, але, припустимо, вона дорівнює дозволеному максимуму — 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати. При цьому зверни увагу, що остання буде визначатися станом на 1 січня 2020 року (за який здійснюється нарахування податкового збору). Отже, множимо 1,5 на 4723 грн., бо саме таким був розмір мінімальної заробітної плати за зазначений період. Отримуємо 70,85 грн. Цю цифру множимо на кількість «зайвих» метрів. У нашому разі їх 40. Таким чином, до 1 липня 2021 року тобі мало надійти податкове повідомлення-рішення про необхідність сплати податку на нерухомість за 2020 рік на суму 2834 грн.

Для фізичних осіб встановлено термін сплати податку на нерухомість протягом 60 днів після отримання відповідного повідомлення-рішення. Юридичні особи мають сплачувати податок на нерухомість авансовими внесками щоквартально до 30 числа місяця, що слідує за звітним кварталом: внески відображаються в річній податковій декларації. За затримки платежу до 30 днів від останнього дня сплати податку (тобто з 61 по 90 день) штраф складе 10% від суми податкового боргу. За затримки платежу понад 30 днів з останнього дня сплати податку (з 91 дня і далі) штраф складе 20% від суми податкового боргу.

Сергій Збожинський

адвокат компанії VigoLex

Коли не все так просто: спільна нерухомість і діти

Все цілком зрозуміло, коли справа стосується однієї квартири з єдиним власником — повнолітнім громадянином. А що як власників кілька? Або, скажімо, в помешканні прописані десять людей? Чи впливає кількість зареєстрованих мешканців на розмір збору? Чи потрібно платити податок, якщо нерухомість належить дитині?

Якщо неповнолітні володіють нерухомістю за правом власності, Податковий кодекс зобов’язує батьків сплачувати податок на нерухомість за своїх дітей.

Сергій Збожинський

адвокат компанії VigoLex

Що стосується кількості прописаних, то за нарахування податку на нерухомість враховується лише кількість власників/співвласників кожного конкретного об’єкта. Тобто навіть якщо в квартирі зареєстрована ціла футбольна команда, відповідати перед податковою службою буде лише її власник.

Щодо спільної власності експерт VigoLex пояснює, що якщо об’єкт нерухомості перебуває в спільній частковій власності кількох осіб, платити податок має кожна зі сторін, але тільки за частку, що їй належить. Інший варіант — коли об’єкт нерухомості перебуває в спільній власності, проте не розділений у натурі. У такому разі платником податку вважається одна з осіб-співвласників, якщо інше не встановлено шляхом судових розглядів. У третьому можливому випадку об’єкт нерухомості перебуває в спільній власності кількох громадян і розділений між ними в натурі. Тоді платити обов’язковий збір треба кожному, проте лише за частку, що йому належить.

Фото: shutterstock

Які є пільги щодо податку на нерухомість?

Як зазначає Сергій Збожинський, законодавець вирішив розмежувати тих, кому нараховується податок на нерухомість, та тих, хто звільнений від нього завдяки пільгам. Оскільки податок на нерухомість розраховується на кожний квадратний метр, нас з самого початку звільнили від сплати податку за перші 60 м2 квартири і 120 м2 приватного будинку. Те ж саме стосується й різних типів нерухомості, якщо у власності сумарно є до 180 м2. У цих випадках, як вже зазначалося вище, податок на нерухомість розраховується з 181-го квадратного метра як з першого.

Норма про пільгу не застосовується, якщо у власності є квартира площею понад 300 м2, будинок площею понад 600 м2 чи два або більше об’єкти загальною площею від 900 «квадратів». У такому разі пільга відсутня, тому податок на нерухомість буде розраховуватися з першого квадратного метра. Також пільга відсутня, якщо об’єкт використовується для отримання доходу, наприклад здається в оренду, лізинг чи використовується в підприємництві.

Що робити, якщо квитанція так і не надійшла?

Якщо в твоїй поштовій скриньці так і не з’явилося повідомлення про сплату податку на нерухомість, вважай, що тобі пощастило. Також можливо, що цей збір не встановлений чи тимчасово скасований місцевою радою.

Згідно з пп. 266.10.2 пункту 266.10 ст. 266 Податкового кодексу України, платник податку на нерухомість звільняється від відповідальності за несплату податку, якщо не отримав відповідне повідомлення від контролювального органу в строк, передбачений законом.

Сергій Збожинський

адвокат компанії VigoLex

Зміни в податку на нерухомість: прогноз на найближче майбутнє

За словами Сергія Збожинського, стосовно податку на нерухомість змін у адмініструванні та нарахуванні не планується, а ставка податку так само затверджується органом місцевого самоврядування. Разом з тим правовик зазначає, що в травні законодавець анонсував низку змін у Податковий кодекс. Зокрема, вони стосуватимуться оподаткування за продажу двох чи більше квартир протягом року. Наразі за продажу фізичними особами квартир така угода обкладається за ставкою не більше 5% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору. Цією хитрістю часто користуються забудовники, які продають квартири через фізосіб, оскільки продаж від юридичної особи тягне за собою оподаткування за ставкою 18% податку на прибуток і 1,5% військового збору. Тепер же законодавець планує встановити оподаткування за ставкою 5% ПДФО і 1,5% військового збору за продаж другої квартири за рік і ставку 18% ПДФО і 1,5% військового збору за продаж третьої та кожної наступної квартири за один рік однією фізичною особою. Уряд планує збільшити надходження до бюджету, проте бізнес, найімовірніше, перекладе сплату податку на покупців. Таким чином, якщо законопроєкт буде прийнятий без змін, можна готуватися до збільшення вартості нових квартир на 5 – 13% залежно від того, як забудовники розподілять податкове навантаження.

Також читай про те, який спосіб передання права власності на житло кращий: продаж, заповіт чи через договір дарування.