Потоп у квартирі: що робити, як бути і куди дзвонити

|

6 хв читання

|

559

Фото: shutterstock

Запанікувати, згадувати всі відомі лайки і кидатися з кулаками на винуватців — не краща тактика в разі «потопу», навіть якщо від його масштабів сльози на очі навертаються. Розповідаємо, що робити і як бути, коли тебе залили сусіди

Що робити, якщо по стелі та стінах потекла вода?

Уявімо, що після повернення додому ти побачив, що твою квартиру залили сусіди. Перше, що потрібно зробити, якщо помітив воду, що крапає або навіть ллється зі стелі, — потурбуватися про власну безпеку, а потім про те, щоб призупинити і усунути локальну водяну катастрофу. Ось приблизний план дій:

 • Вимкнути напругу в квартирі: вимкнути автомати або хоча б електроприлади. Це потрібно, щоб уникнути короткого замикання і ураження електричним струмом.
 • Далі застели підлогу рушниками або іншими тканинними речами, що добре вбирають вологу. У місцях, де краплі або струмені води найактивніші, підстав ємності для збирання рідини.
 • Етап номер три — йди до винуватців «свята», настирливо дзвони в дзвінок і вимагай, щоб вони якнайшвидше перекрили воду в себе в квартирі. Впевненість у цій справі не завадить, а от починати усну або, гірше того, фізичну сварку не варто. По-перше, ситуацію вже не скасувати, а по-друге, потім вам ще доведеться спілкуватися, якщо ти розраховуєш на компенсацію збитків. Якщо сусіди були вдома, оперативно заблокували водопостачання на своїй території й таким чином зупинили «повінь» — справа залишається якраз за переговорами щодо суми, необхідної для усунення наслідків НВ.

Якщо ти не один вояк у полі, то виконувати зазначені дії можна одночасно: розподілити завдання між учасниками мокрого бою. Так навіть краще, бо вдасться заощадити час.

А що робити, якщо сусідів немає вдома? Змиритися, запасатися відрами чи тимчасово перепрофілювати житло в басейн? За законом, вдиратися до чужого житла заборонено, тому план з вибиванням дверей власноруч одразу відклади подалі. Твоя головна зброя — телефон, за яким потрібно додзвонитися представникам ОСББ, ЖЕКа чи до аварійної служби водоканалу, зрозуміло пояснити ситуацію і повідомити, що воду по стояку треба терміново перекрити. Після цього залишається чекати і стежити за квартирою сусідів — можливо, вони з'являться на місці раніше.

Фото: shutterstock

Хто має платити за ремонт і зіпсовані речі?

Згідно зі статтею 1166 Цивільного кодексу України, шкоду, завдану неправомірними діями, рішеннями або бездіяльністю майну, що належить фізичній або юридичній особі, має компенсувати той, хто завдав цієї самої шкоди. Якщо застосувати це правило до підтоплення житла, то ремонт і заміну пошкодженої через інцидент техніки оплачує винуватець потопу. У разі квартир у багатоповерхових будинках у цій ролі найчастіше виступає сусід зверху або служба ЖКГ (наприклад, якщо тріснув стояк або протік дах). 

Якщо затоплення влаштував неповнолітній до 14 років, то відповідальність за вчинок дитини несуть її батьки. Якщо таких немає — опікун, усиновлювачі або навчальні, виховні та інші відповідальні за догляд за ним заклади. Для дітей від 14 до 18 років діють інші правила: підлітки відповідають за такий вчинок на загальних підставах і можуть компенсувати збитки за рахунок свого майна чи заробітку. Якщо таких немає або недостатньо, то на допомогу приходять батьки, опікуни тощо.

Що ж до квартирантів, які стали винуватцями затоплення сусідського житла, то тут ситуація складніша. Якщо в договорі оренди немає відповідного пункту, то всі витрати постраждалій стороні буде компенсувати не орендар, а власник. Для захисту своїх інтересів і повернення коштів орендодавець може подати в суд на наймача, щоб стягнути суму, виплачену потерпілому.

Фото: shutterstock

Врегулювання суперечки: мирний шлях у пріоритеті

Найкращий шлях вирішення конфлікту — спокійне, наскільки це можливо, врегулювання питання. У разі затоплення це підрахунок збитків і мирне передання грошової суми, що покриє витрати на ремонт і заміну речей, які стали непридатними для користування після контакту з водою. Факт виплати/отримання компенсації краще підкріпити розпискою, що підтверджує відсутність претензій в сторін. Якщо мирно домовитися не вдається, то доведеться готуватися до судового розгляду.

Фото: shutterstock

Вирішення питання в судовому порядку

Згідно з тією ж статтею №1166 Цивільного кодексу, відповідач має довести свою непричетність до того, що відбулося, тобто що це не він винен у завданні шкоди майну заявника. Якщо він не може цього зробити, то до виплат, що вимагаються, можуть приєднатися додаткові витрати — компенсація моральної шкоди, судових витрат, оплата послуг адвоката.

Сума збитків визначається на основі виконаної експертизи (вона ж може проводитися для уникнення незгоди під час визначення витрат за мирного вирішення питання). В ідеалі цю процедуру має оплачувати сторона-винуватець. Інакше залишається лише повідомити останню, коли буде проводитися експертиза.

До завершення судового процесу ремонтні роботи бажано не проводити, щоб не псувати «картину злочину». Можливо, буде призначена повторна експертиза, під час якої спеціалісти мають бачити результати підтоплення, а не нові шпалери і свіжопофарбовану стелю. Якщо без термінового ремонту зовсім ніяк, то не забудь зберегти всі чеки та квитанції. Всі витрати мають бути документально підтверджені.

Фото: shutterstock

Експертиза в разі затоплення: важливі нюанси

Експертиза для оцінки наявних збитків відрізняється залежно від складності та характеру ситуації. Коли справа стосується лише ремонтних робіт, проводиться будівельно-технічна оцінка. Якщо ж від води постраждало не тільки оздоблення, а й техніка з меблями, знадобиться товарознавча експертиза. В обох випадках потрібна попередня підготовка, що включає такий пакет документів:

 • Технічний паспорт об'єкта нерухомості.
 • Документ, що підтверджує право власності на квартиру.
 • Акт про затоплення.

Акт про затоплення підтверджує факт того, що відбулося. Для його фіксування знадобиться присутність балансоутримувача будинку (не власник, на балансі якого перебуває квартира на основі, наприклад, договору про надання житлово-комунальних послуг), ймовірного винуватця потопу, а також свідків. У документі разом з підписами перерахованих осіб має міститися така інформація:

 • Поточна дата.
 • Адреса.
 • Прізвища осіб, які беруть участь у складанні акта.
 • Перелік пошкодженого майна з описом обсягу і характеру збитків. До нього можуть додаватися фото і відео, що дозволяють об'єктивно і більш повно оцінити ситуацію. 
 • Причина затоплення.

Якщо в разі НВ постраждало не лише майно, а й здоров'я мешканців, то до перерахованих документів треба додати медичні довідки про відвідування лікаря. Тут головне пам'ятати і враховувати, що будь-які скарги мають підкріплюватися причинно-наслідковими зв'язками між тим, що відбулося, і проблемами, що виникли.

Читай також про те, що таке опис майна і від яких негараздів він захищає. А найкращі пропозиції щодо оренди і продажу квартир в Україні дивися в нашому каталозі.