Таким ти його не знав: ТОП-10 фактів про Житомир, якими можуть пишатися його мешканці

|

5 хв читання

|

276

Фото: youtube.com

Навіть коли прожив довгі роки з людиною, можна так і не дізнатися, які скарби ховає її серце і пам’ять. Схожа історія і з містами. Та тільки не з Житомиром, адже сьогодні ми розповімо найбільш цікаві та несподівані факти про перлину Полісся!

1

Хто такий Житомир і до чого тут жито?

Житомир — дуже зріле місто, дата його заснування, якщо вірити легенді, припадає на 884 рік. «Батьком» його став дружинник Житомир, який відмовився служити князеві Олегу. За іншими версіями, місто назвали чи то на честь племені житичів, чи то щоб відзначити неабияку плодючість тутешніх земель — бо жито добре родилося.

2

Великий торговий порт

Згідно з інформацією, залишеною краєзнавцем Георгієм Мокрицьким, у часи своєї юності Житомир був великим портом на берегах Тетерева. Тоді річка була судноплавною і по ній пролягав славнозвісний торговельний шлях «із варяг у греки».

Фото: jytomyr.blogspot.com

3

Скарбниця граніту і талантів

Житомирщина — край гранітних кар’єрів, чиї дари ти, можливо, щодня бачиш у метро. Взяти хоча б станцію «Театральна»: її стіни оздоблені камінням з житомирських родовищ. Він же свого часу використовувався для будівництва Мавзолею, оздоблення будівель на Красній площі та низки станцій метро в Москві. 

Та перейдемо до інших скарбів Житомира — творчих талантів. Як вважаєш, де вчився грати на струнних інструментах Фредерік Шопен? Відомий польський композитор народився неподалік Варшави, у зрілі роки працював у Франції, а от музичні ази вивчав у професора Живного. Останній мешкав у Бердичеві, містечку приблизно за 40 хвилин на південь від Житомира.

До слова, Шопен — це не єдина значуща фігура зі світу високого мистецтва, яка залишила слід у історії Житомирщини. На її просторах колись вінчався сам Оноре де Бальзак з графинею Евеліною Ганською.

4

Перший лауреат премії «Греммі»

Що стосується знаменитих уродженців власне Житомира, то до них однозначно належить Теофіл Ріхтер. Піаніст-віртуоз, а за сумісництвом композитор і педагог, народився тут у 1872 році. Син видатного музиканта став першим лауреатом «Греммі» серед вихідців з радянських просторів.

Фото: jytomyr.blogspot.com

5

Рідне місто батька радянської космонавтики

Ще один видатний житомирець — Сергій Корольов, на честь якого названий єдиний в Україні музей космонавтики. В арсеналі цього конструктора космічної техніки чимало перемог — відзначимо лише те, що саме під його керівництвом було запущено перший штучний супутник Землі та на його ж творінні, «Востоку-1», Юрій Гагарін успішно здійснив перший у світі політ людини в космос.

Якщо будеш у Музеї космонавтики, обов’язково відшукай найцінніший експонат колекції — капсулу з ґрунтом, доставленим прямісінько з Місяця. Це подарунок музею від NASA.

6

Дива архітектури

Є в Житомирі й місця не лише видатні, а й такі, де талант підкорений бажанню побавитися. Одне з таких точно сподобається твоєму фотоапарату. Мова про незвичний «будинок-химеру» — аналогічне диво архітектури в Україні можна побачити лише в Одесі та Львові. Має вигляд досить ефектний, якщо подивитися на будинок з потрібного ракурсу.

Будівлю на площі Перемоги, 9 спорудили в середині XIX століття. Ділянку для неї відвели не найвдалішу, на гострому куті перехрестя. Архітекторам довелося витискати з простору максимум. Саме тому будинок вийшов із незвично гострим кутом, що створює ілюзію, наче за фасадною стіною анічогісінько немає.

Фото: jytomyr.blogspot.com

7

Вдала помилка

Житомирська обласна державна філармонія — це найкращий доказ, що з будь-якої помилки може бути користь. За чутками, на місці розкішної зали на 600 глядачів з унікальною акустикою мав розташовуватися невеликий провінційний театр, та завдяки плутанині тут реалізували київський проєкт, розроблений архітектором Іваном Штроммом.

8

Місце кохання і символ міста

Одна з найбільш примітних і популярних локацій міста — підвісний пішохідний міст через річку Тетерев у парку Гагаріна. Масивна конструкція утримується вантами, перекинутими через два 70-метрові пілони. Висота її — 38 метрів. Цього достатньо, щоб милуватися навколишніми пейзажами у всій красі. Місцеві кажуть, що якщо гість не побував на Мості закоханих — він, вважай, не побачив і половини Житомира.

Фото: youtube.com

9

Класик англійської літератури з українським корінням

У 1874 році юний виходець з Житомирської області залишив рідну країну і відправився підкорювати моря: спочатку до Марселя, потім — до Британії. Від простого моряка хлопець дослужився до капітана, а своїми хвилюючими душу спогадами про далекі подорожі почав ділитися в оповіданнях і повістях. Наприклад, його подорож річкою Конго стала основою для повісті «Серце темряви». Ім’я Джозефа Конрада відоме багатьом, проте далеко не всі знають, що любитель пригод і класик англійської літератури родом з невеликого села під Житомиром.

10

Іван Бездомний — з Житомира

Ще одна неочевидна нитка пов’язує Житомир з добре всім відомим романом Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита». У редакції роману 1929 року згадується пам’ятник «поетові Олександру Івановичу Житомирському, який отруївся осетриною в 1933-му». Мова йшла про Олександра Ілліча Безименського, який пристрасно критикував «Дні Турбіних» та чиє прізвище спародіював Булгаков. Як думаєш, роль кого з персонажів зрештою дісталася Олександру Безименському? Вірно! Іван Бездомний — це він, відомий комсомольський поет з Житомира. Безименський, до речі, сварився з Маяковським, і цей факт також вправно відображений Булгаковим на сторінках роману. Саме Володимир Маяковський став прототипом для образу Олександра Рюхіна. Читайте класику, панове, — в ній є чимало цікавого!

Якщо маєш на прикметі житомирські новобудови, радимо придивитися до цих житлових комплексів.