Час для ремонту: що таке дизайн-проєкт квартири, чому він потрібен і на що слід звертати увагу

|

7 хв читання

|

428

Фото: shutterstock

Якщо ти вирішив зробити капітальний ремонт, розпочати його варто не з купівлі симпатичних шпалер і плитки, яка до них пасує. Замість будівельного магазину йди до дизайнера для розробки дизайн-проєкту інтер’єру. Саме такого, що буде тішити погляд і забезпечить комфортний побут. Розповідаємо, що це за документ і на яких моментах фокусуватися під час його замовлення

Що собою являє дизайн-проєкт

Який вигляд матиме квартира після ремонту, бажано розуміти ще до того, як ремонт власне розпочнеться. Прорахувати всі деталі в голові навряд чи вийде, адже крім загальної картинки є ще купа технічних подробиць, без яких не обійтися для успішного завершення процесу. Саме для цього потрібен дизайн-проєкт. Простими словами, це ідея, чітко зафіксована на папері.

Фото: shutterstock

Дизайн-проєкт — це документ, що дозволяє тримати під залізним контролем всі етапи ремонту, від складання кошторису на будівельні матеріали і плану робіт до кольорових рішень, погодження перепланування і схеми розташування лампочок. У кінці замовник отримує квартиру в тому вигляді, про який мріяв і який бачив на дизайнерських ескізах. А якщо зазирнути у віддалене майбутнє, то з цими паперами ти завжди знатимеш, де розташовані будь-які комунікації в твоїй квартирі, яка фарба якого кольору використана для стелі тощо.

Перед складанням дизайн-проєкту будь готовий відповісти дизайнеру на низку питань, що стосуються способу життя і складу родини (поточного або запланованого). Аж до дрібниць: у якому кутку квартири ти хотів би бачити новорічну ялинку і чи плануєш ти заводити домашнього улюбленця. Детальне опитування допоможе організувати простір найбільш раціонально — щоб усім мешканцям було зручно на спільній території.

Дизайн-проєкт містить наступну документацію:

  • Комплект креслень. Потрібен в першу чергу будівельникам, оскільки за цими паперами вибудовують покроковий план виконання робіт, від знесення і облаштування перегородок до розташування сантехніки з меблями, оздоблення стін і монтажу електричних виводів на кшталт розеток і вимикачів. Складанню креслень передує обмірювання приміщень, завдяки якому встановлюються точні габарити кімнат, висота стель, відстань до отворів для дверей і вікон, а також схема розташування комунікацій (каналізація, газ, вода тощо). Залежно від обсягу робіт пакет документів може змінюватися. До нього можуть входити такі креслення: план знесення і зведення стін, план приміщень з урахуванням виконаного перепланування, план розташування меблів, план електромонтажних робіт, план розміщення електротехніки, план підлогових покриттів, план стель, план маяків розгорток стін, розгортка стін санвузлів і розкладка керамічної плитки, підсумкова експлікація. Якщо проєктом передбачено облаштування сходів, ніш, системи кондиціонування, то для таких вузлів можуть складатися окремі креслення.
  • Візуалізація проєкту. Фактично, картинка майбутнього інтер’єру. Це може бути ескіз, виконаний від руки, але найімовірніше це буде колаж з кольорових картинок або 3D-візуалізація проєкту за фактом його реалізації. Останній варіант дає найповніше уявлення про те, якою буде квартира на фініші.
  • Специфікація. Загальна відомість дає повне уявлення про майбутні витрати. У ній вказані точна кількість і типи будівельних матеріалів, елементів декору та інших товарів, що їх потрібно купити для ремонту. Також тут можуть наводитися рекомендації, де їх краще придбати.
  • Пояснювальна записка — загальний опис концепції об’єкта, а також детальний розріз за інтер’єрними рішеннями, вибраними для кожного приміщення.

Якщо проєкт дрібний, у ньому можуть бути відсутні документи за останніми двома пунктами. Точний склад дизайн-проєкту замовник і дизайнер уточнюють під час укладання договору. Протягом виконання робіт креслення можуть коригуватися.

Фото: shutterstock

Пам’ятай, що всі перепланування вимагають погодження в контролювальних органах. У такому разі дизайн-проєкт можна замовляти лише в дизайнерському бюро, що працює офіційно.

Під час капітального ремонту може виникнути багато суперечливих моментів. Щоб їх уникнути, дуже рекомендую укладати договір з окремим дизайнером або дизайн-студією і детально прописувати в ньому всі послуги, що будуть надані. Це дозволить уникнути конфліктних ситуацій у майбутньому. Одним з найбільш непростих питань, наприклад, є кількість правок. Зазвичай я озвучую три кола правок щодо кожного з етапів: планувальне рішення, візуальне рішення, технічне рішення. Якщо працювати з професіоналом, цього достатньо. Перед початком співробітництва треба обов’язково ознайомитися з виконаними роботами дизайнера і поспілкуватися з ним особисто. Далі варто чітко визначитися, чи сподобалися зразки, чи відгукуються вони у вашій душі. Якщо в них не знайшлося того, що сподобалося, найімовірніше, це не ваша людина і не варто пов’язувати з нею свій час. Інакше це принесе муки і страждання не лише дизайнеру, а й вам.

Олексій Ковальов

засновник дизайн-студії «Двокрапка»

Як народжується нове обличчя квартири

Роботи за дизайн-проєктом виконуються в кілька етапів. Найперше дизайнер виїжджає на об’єкт, щоб зробити заміри. Згідно з ними складають план розташування приміщень і всіх комунікацій у них. Наступний крок — складання технічного завдання, де замовник описує свої вимоги і побажання стосовно майбутнього ремонту.

Фото: shutterstock

Після затвердження загальних планів (технічні моменти, що включають в себе перепланування, знесення і зведення перегородок, визначення місць розташування сантехніки та електрики тощо) стартує власне розробка стилістичного оформлення об’єкта. Дизайнер надає клієнту вибір з кількох варіантів, який вигляд може мати його житло в перспективі. На цій же стадії погоджуються оздоблювальні матеріали та елементи декору, меблі — все, що стосується стилістичної та візуальної частини.

В архітектурі всі документи регламентовані будівельними нормами — ДБНами. У дизайні інтер’єрів такого немає, тому спиратися на правову частину не вийде. Звичайно, щодо планувального рішення є суворі норми і рекомендації, проте стосовно естетичної частини і варіантів оформлення креслярської документації в дизайнера обмежень немає. Варто уважно вивчити креслення ще під час знайомства з дизайнером. Щоправда, неспеціалістові буде складно визначити, наскільки вони якісні. У такому разі простіше звертати увагу на вже реалізовані проєкти: подивитися, який вигляд мав проєкт і як він був реалізований. Це буде наочним показником того, як фахівець може втілювати свої ідеї на практиці.

Олексій Ковальов

засновник дизайн-студії «Двокрапка»

Коли майстер-план готовий, замовник отримує на руки всі креслення, що слугуватимуть дороговказами для будівельників. Згідно з цими паперами будуть втілюватися рішення, що визріли на ґрунті побажань замовника, професійних навичок і творчої фантазії дизайнера. До креслень додається комплект схем, специфікації з відомостями та плани. Далі справа за практикою — щоб будівельники зробили все правильно та якісно. І бажано вчасно, щоб не довелося хвилюватися з приводу дедлайнів.

Перед початком роботи з підрядниками обов’язково потрібно звернути увагу на професійні якості. Якщо ви робите ремонт за проєктом, дайте його бригадирові на розрахунок будівельного кошторису. Подивіться, як спеціаліст оцінює проєкт. Поцікавтеся, чи є в ньому складні або проблемні місця. Зазвичай, якщо людина відповідально підходить до справи, вона намагається уважно вивчити папери і визначити невідповідності. А такі моменти є завжди, повірте мені. Як і у випадку з дизайнером, треба просити показати реалізовані проєкти, в яких вже є меблі, освітлення і, можливо, живуть люди. Лише в такому, завершеному, об’єкті можна побачити стики матеріалів, якість виконаних робіт. Також раджу працювати з будівельниками за договором.

Олексій Ковальов

засновник дизайн-студії «Двокрапка»

Ремонт готовий! Що перевіряти під час приймання робіт?

Коли всі складнощі ремонту позаду, тобі, напевно, закортить скоріше перебратися до своєї чудової квартири. Проте поспішати з прийманням робіт у будівельників не варто — треба ретельно все перевірити. Інформація в документах, отриманих від дизайнера, має відповідати дійсності. Для цього необхідно оглянути кожне приміщення щодо вірного розташування отворів, перегородок, вимикачів та розеток. Також слід перевірити їхню працездатність, надійність усіх кріплень та з’єднань.

Для приймання ремонту можна залучати зовнішніх спеціалістів — технагляд. Вони допомагають об’єктивно оцінити якість виконаних робіт перед їх погодженням. Якщо ремонт робиться за дизайн-проєктом, то найпростіше залучити до авторського супроводу дизайнера. Він як ніхто (крім самого замовника) зацікавлений в успішній реалізації проєкту і допоможе реалізувати задумане виключно за планом.

Олексій Ковальов

засновник дизайн-студії «Двокрапка»

Не всі мають можливість або бажання контролювати якість роботи будівельної бригади. В такому разі можна звернутися по допомогу до спеціалістів з технагляду. Вони перевірять, наскільки ретельно покладений ламінат і нанесена декоративна штукатурка, зроблять догану робітникам і одразу ж повідомлять про помилки. Наглянути за тим, наскільки реалізація відповідає проєктній документації, може дизайнер. Вартість такої послуги обговорюється завчасно. Дизайнер не відповідатиме за криво прикручений плінтус або погано приклеєні шпалери, зате може дібрати більш бюджетні матеріали, якщо раптом на ремонт перестало вистачати грошей, чи оперативно скоригувати креслення, якщо після вирівнювання стін/стелі змінилися габарити кімнати. До речі, якщо бюджет на ремонт обмежений, можна замовити часткове виконання дизайн-проєкту, що виключає, наприклад, 3D-візуалізацію чи добір штор із меблями.

Мрієш про власну квартиру в новобудові? Ознайомся з наявними пропозиціями забудовників у каталозі DimDim.