Як не потрапити до тенет шахраїв: 7 розповсюджених схем, що їх використовують «чорні» рієлтори

|

6 хв читання

|

236

Фото: shutterstock

На ТБ і в Мережі періодично з'являються новини про «чорних» рієлторів, які залишають легковажних громадян без майна і грошей, а іноді й позбавляють життя. Щоб не потрапити до такої історії, треба бути напоготів під час здійснення будь-яких операцій з нерухомістю. При цьому не важливо, яка роль тобі дісталася — продавця, покупця чи орендаря

Перегляд за попередньою платою

Сценарій «гроші зранку, а стільці — ввечері» активно використовується шахраями. Пам'ятай: це лише хитрість, розрахована на недосвідченого клієнта. Щоб притримати об'єкт для перегляду, не треба платити рієлтору. Будь-яка спроба виманити гроші в потенційного покупця чи квартиранта, щоб нібито «захистити» об'єкт від зазіхань конкурентів — це маніпуляція.

Ще один хитрий прийом, пов'язаний з грошима (щоправда, вже опосередковано), — подзвонити клієнту і сказати, наприклад, що авто заглухло посеред дороги, тому терміново потрібні кошти на таксі. Переказати суму на картку ти, звичайно, від щирості серця можеш, однак гроші й квартиру — як і рієлтора — навряд чи побачиш.

Занадто добре, щоб бути реальністю

Якісні фото в оголошенні про продаж чи оренду квартири — дуже важливий момент. Але! Занадто гарні знімки можуть виявитися маскою, що її використовують шахраї. Щоб не потрапити на гачок, користуйся для пошуку житла перевіреними сервісами і для більшого спокою перевіряй фото на справжність за допомогою сервісу «Гугл-зображення». Якщо один і той самий об'єкт фігурує в різних містах і/або в різних оголошеннях, найімовірніше, картинки розтиражували шахраї.

Фото: shutterstock

Квартира справжня, адреса — фейкова

Уяви, що ти прийшов на перегляд квартири і вона тобі відразу сподобалася. Ти вирішуєш підписати договір і, натхненний думками про переїзд у найближчому майбутньому, успішно це робиш. Аж раптом виявляється, що квартира взагалі не здавалася в оренду і адреса в неї інша, а твоєю довірливістю і легковажністю скористалися. Якщо таке трапилося, довести свою правоту дуже непросто, адже ти сам поставив підпис у документі. Звідси порада, яку варто пам'ятати як «Отче наш»: уважно читай всі папери! 

Обман з самого початку як приманка

Не всі квартири і будинки можуть похвалитися ідеальними параметрами, і не всі рієлтори  готові чесно розповісти про їхні особливості. Хтось просто промовчить про деталі до моменту перегляду, інші ж навмисно повідомляють неправдиву інформацію. Наприклад, тобі можуть сказати, що он та чудова квартира вже продана/здана, проте є альтернативний варіант. Мета брехуна — затягти в свої тенета якомога більше клієнтів і створити воронку з максимальної кількості дзвінків. Так формується база потенційних клієнтів, яким потім можна пропонувати «варіанти».

Продаж за фіктивними документами

Підробка документів — схема зовсім не нова, та працює вона відмінно. Розглянемо реальний приклад. До суду звернувся чоловік, який не поспішав вступити в спадщину після смерті матері, а згодом дізнався, що квартиру продали без його відома. Злочинці підробили документи, що покійна власниця особисто продала їм нерухомість, після чого перепродали помешкання.

Ще один розповсюджений варіант — надання позики нібито під заставу нерухомості, коли власнику дають на підпис договір купівлі-продажу або дарування. Жертвами шахраї зазвичай вибирають самотніх літніх людей чи соціально незахищених громадян, які зловживають алкоголем або мають наркотичну залежність. Для запевнення жертви в своїй «пухнастості» зловмисники іноді розігрують справжнісінькі вистави. Наприклад, щоб запевнити в своїй компетентності бабусю і змусити її підписати генеральну довіреність, «чорний» рієлтор надрукував підробну газету з фейковими цінами на квартири і статтею із собою улюбленим в якості експерта.

А чи справді був нотаріус?

Не варто вбачати в кожному рієлторі чи юристові шахрая, та пильнувати потрібно. Наприклад, немає нічого негожого в тому, щоб перевірити ліцензії нотаріуса перед оформленням угоди. Підставні офіси теж трапляються, навіть разом з секретарями і чергами клієнтів. Зрозуміло, що посвідчені в такій конторі документи жодної чинності не мають. Дані про державну нотаріальну контору можна перевірити онлайн, у реєстрі Міністерства юстиції України. А щоб уточнити інформацію про приватну фірму, треба дзвонити і писати в Головне міжрегіональне управління статистики.

Кримінальні сценарії

Знайти самотнього пенсіонера, пообіцяти йому допомогу в обміні чи продажі житла, обдурити і зникнути… Якщо не погодиться добровільно — вивезти подалі від міста і змусити підписати документи, а потім відправити під чотири вітри, якщо доживе до цього моменту. Схожі підходи застосовують до алкоголіків і наркоманів, тільки принади використовують інші. Головна мета — змусити підписати генеральну довіреність на квартиру на кого потрібно, а потім якнайшвидше продати її та забрати гроші.

Ще є так зване «квартирне рейдерство». У цьому разі злочинці викупають частку в квартирі та створюють нестерпні умови для другого власника. Наприклад, наймають колишніх зеків, які перетворюють житло на, м'яко кажучи, некомфортне для проживання. Мета таких знущань — вижити співвласника, щоб той продав своє майно. Звичайно ж, за копійки.

Також читай: «Найкраще — дітям: покрокова інструкція, як оформити нерухомість на дитину, і що при цьому важливо знати».